Katolická církev dnes zprovoznila elektronickou databázi, na níž mohou lidé, farnosti a další organizace nabízet pomoc uprchlíkům.Katolická církev dnes zprovoznila elektronickou databázi, na níž mohou lidé, farnosti a další organizace nabízet pomoc uprchlíkům.
Na registračním webu Charity ČR www.pomocuprchlikum.charita.cz se budou s pomocí jednoduchého formuláře shromažďovat nabídky ubytování, materiální i finanční pomoci, dobrovolné pomoci či různých služeb. ČTK to dnes oznámil mluvčí Charity ČR Jan Oulík. "Zaznamenali jsme obrovský zájem a velmi nás to těší," řekla po několika hodinách provozu databáze ČR Klára Boumová z Charity ČR.
Po 15:00 a čtyřech hodinách fungování webu charita registrovala přes sedm desítek nabídek. Pomoc nabízejí jednotlivci, farnosti i příslušníci dalších církví. Kromě hmotné či finanční pomoci lidé nabízejí také pomoc v podobě společného trávení času, což je podle Boumové také velmi důležité
"Nejvíce je nabídek vlastního času, pomocí s doučováním jazyka, návštěvy v rodinách, o víkendech či asistence při jednáních na úřadech," uvedla Boumová. V případě překladatelů se zatím hlásí lidé především se znalostí angličtiny a ruštiny, bylo by ale potřeba pomoci také s jazyky, jimiž se mluví v zemích původu migrantů, tedy arabštinou, fársí či paštúnštinou. Lidé ale nabízejí také materiální i finanční pomoc, pravidelné zasílání drobnější sumy či jednorázovou větší pomoc.
Některé farnosti plánují uspořádat vlastní finanční sbírku. Pomoc přichází z různých regionů Čech i Moravy.
Databáze je určena široké veřejnosti. "Lidé mohou nabízet volné domy i byty, zejména k dlouhodobému pronájmu pro rodiny, kterým bude udělen azyl, či pouze svoji dobrovolnickou výpomoc, třeba s výukou jazyka," uvedl ředitel české Charity Lukáš Curylo.
Zřízení databáze shromažďující pomoc uprchlíkům iniciovalo 10. září vedení České biskupské konference (ČBK). Vyzvalo přitom farnosti a řády, aby prostřednictvím tohoto webu pomoc nabídly. Biskupové také apelovali na všechny občany, aby nepodléhali strachu a projevům extremistů.
Charita má 320 poboček po celé zemi. V rámci římskokatolické církve působí jako odborný garant pomoci migrantům a spolupracuje s představiteli státní správy a samosprávy. Na pomoci doma i v zahraničí se podílí společně s nadnárodními organizacemi Caritas Internationalis a Caritas Europa.
V Česku Charita provozuje osm poraden pro migranty a telefonickou infolinku v mongolském a vietnamském jazyce.
Česko není cílovou zemí běženců, většina z nich chce pokračovat do Německa, přesto se stát připravuje na možnou další vlnu cizinců.
Česká vláda je připravena pomoci, odmítá ale povinné kvóty trvale přerozdělující uprchlíky.