Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Katolická církev spustila web pro pomoc uprchlíkům

25. září 2015
Čtení na 2 minuty
Registrační web Charity ČR.

Katolická církev dnes zprovoznila elektronickou databázi, na níž mohou lidé, farnosti a další organizace nabízet pomoc uprchlíkům.Katolická církev dnes zprovoznila elektronickou databázi, na níž mohou lidé, farnosti a další organizace nabízet pomoc uprchlíkům.

Na registračním webu Charity ČR www.pomocuprchlikum.charita.cz se budou s pomocí jednoduchého formuláře shromažďovat nabídky ubytování, materiální i finanční pomoci, dobrovolné pomoci či různých služeb. ČTK to dnes oznámil mluvčí Charity ČR Jan Oulík. "Zaznamenali jsme obrovský zájem a velmi nás to těší," řekla po několika hodinách provozu databáze ČR Klára Boumová z Charity ČR.

Po 15:00 a čtyřech hodinách fungování webu charita registrovala přes sedm desítek nabídek. Pomoc nabízejí jednotlivci, farnosti i příslušníci dalších církví. Kromě hmotné či finanční pomoci lidé nabízejí také pomoc v podobě společného trávení času, což je podle Boumové také velmi důležité

"Nejvíce je nabídek vlastního času, pomocí s doučováním jazyka, návštěvy v rodinách, o víkendech či asistence při jednáních na úřadech," uvedla Boumová. V případě překladatelů se zatím hlásí lidé především se znalostí angličtiny a ruštiny, bylo by ale potřeba pomoci také s jazyky, jimiž se mluví v zemích původu migrantů, tedy arabštinou, fársí či paštúnštinou. Lidé ale nabízejí také materiální i finanční pomoc, pravidelné zasílání drobnější sumy či jednorázovou větší pomoc.

Některé farnosti plánují uspořádat vlastní finanční sbírku. Pomoc přichází z různých regionů Čech i Moravy.

Databáze je určena široké veřejnosti. "Lidé mohou nabízet volné domy i byty, zejména k dlouhodobému pronájmu pro rodiny, kterým bude udělen azyl, či pouze svoji dobrovolnickou výpomoc, třeba s výukou jazyka," uvedl ředitel české Charity Lukáš Curylo.

Zřízení databáze shromažďující pomoc uprchlíkům iniciovalo 10. září vedení České biskupské konference (ČBK). Vyzvalo přitom farnosti a řády, aby prostřednictvím tohoto webu pomoc nabídly. Biskupové také apelovali na všechny občany, aby nepodléhali strachu a projevům extremistů.

Charita má 320 poboček po celé zemi. V rámci římskokatolické církve působí jako odborný garant pomoci migrantům a spolupracuje s představiteli státní správy a samosprávy. Na pomoci doma i v zahraničí se podílí společně s nadnárodními organizacemi Caritas Internationalis a Caritas Europa.

V Česku Charita provozuje osm poraden pro migranty a telefonickou infolinku v mongolském a vietnamském jazyce.

Evropa se v posledních měsících s obtížemi potýká s obrovskou migrační vlnou z Blízkého východu. Lídři Evropské unie se v noci na dnešek dohodli na tom, že poskytnou velké finanční částky na pomoc syrským uprchlíkům přímo v jejich krizové oblasti, zlepší vnější hranice schengenského prostoru a podpoří Itálii a Řecko při zvládání velkého počtu utečenců.

Česko není cílovou zemí běženců, většina z nich chce pokračovat do Německa, přesto se stát připravuje na možnou další vlnu cizinců.

Česká vláda je připravena pomoci, odmítá ale povinné kvóty trvale přerozdělující uprchlíky.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon