Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

ROMEA TV

Kateřina Čapková a Renata Berkyová v rozhovoru pro ROMEA TV: Co nás motivovalo k vytvoření online databáze Svědectví Romů a Sintů

25. září 2023
Čtení na 1 minutu
V knihovně Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR byla minulý týden podrobněji představena on-line databáze Svědectví Romů a Sintů jejíž vznik byl symbolicky oznámen na mezinárodní den památky romských obětí holokaustu. Kateřina Čapková, Renata Berkyová spolu s dalšími členy týmu a hosty diskutovali o důvodech vzniku databáze, průběhu tvorby a také o snaze změnit podhled na romské oběti holokaustu.

Titulní fotografie k článku: Představení internetové online databáze Svědectví Romů a Sintů, 20. 9. 2023 (FOTO: Richard Samko)

Internetová online databáze Svědectví Romů a Sintů je dostupná na webu www.svedectviromu.cz a je výsledkem několikaletého projektu Pražského fóra pro romské dějiny, které od roku 2016 existuje při Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR. Databáze obsahuje detailní abstrakt každého svědectví v českém a anglickém jazyce, možnost podrobného vyhledávání, zobrazování vybraných událostí na mapách, anotace k použitým zdrojům a glosář vybraných pojmů.

Vyprávění přeživších Romů z Česka a Slovenska o jejich zkušenostech z doby druhé světové války jsou nyní dostupná na webu www.svedectviromu.cz.

“Mne překvapilo, že tak rychle se člověk stane unikátní, když sbírá do jedné databáze svědectví Romů. V našem případě tedy svědectví z českých zemí a Slovenska o druhé světové válce. Asi nejvíc nás překvapilo, že vyšel dlouhý článek v New York Times, který ukázal jedinečnost toho projektu, že taková databáze celosvětově ještě neexistuje,” uvedla pro ROMEA TV Kateřina Čapková, vedoucí řídícího výboru Pražského fóra pro romské dějiny při Ústavu pro soudové dějiny AV ČR.

Na projektu intenzivně pracovala i Renata Berkyová z Pražského fóra pro romské dějiny, která se romským holokaustem zabývá dlouhodobě i v rámci svého doktorandského studia na Ústavu hospodářských a sociálních dějin.

“My jsme chtěli touto databází vrátit důstojnost obětem, přeživším a příbuzným, celým romským rodinám. Považuji databázi i za platformu, kde zprostředkováváme široké veřejnosti hlas přeživších pamětníků. A myslím, že velkým přínosem může být i pro samotné romské rodiny. Například, kdyby hledali informace o svých příbuzných. Je to minimálně jedna z těch možností a stop, kde můžou informace hledat,” uvedla v rozhovoru pro ROMEA TV Berkyová.

Projekt databáze Svědectví Romů je jedním z výsledků výzkumného projektu excelence Kateřiny Čapkové uděleného Grantovou agenturou České republiky (č. 19-26638X). Vývoj databáze velkoryse financovala americká nadace Bader Philanthropies a Akademie věd ČR výzkum spojený s databází podpořila v rámci programu Strategie 21AV Globální konflikty a lokální souvislosti.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon