Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Jurečka: Čtení zákona o podpoře bydlení bude nejpozději první týden v březnu. Podle Bartoše byl původní návrh zákona vykuchán na hranici funkčnosti

03. února 2025
Čtení na 2 minuty
Bydlení (Ilustrační FOTO: Město Kroměříž)
Bydlení (Ilustrační FOTO: Město Kroměříž)
Druhé čtení finální podoby zákona o podpoře bydlení v Poslanecké sněmovně se uskuteční nejpozději první týden v březnu. Zákon by měl být hotový do konce volebního období současné vlády tak, aby mohl příští rok vstoupit v platnost. Ve Sněmovně to minulý týden na diskusním setkání k bytové problematice řekl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Podle ministra pro místní rozvoj Petra Kulhánka (za STAN), jehož resort s Jurečkovým na podobě zákona úzce spolupracuje, bude zákon v uvedeném období schválen.

Původní návrh počítal se vznikem široké sítě kontaktních míst v obcích s rozšířenou působností, která by lidem poskytovala poradenství a pomáhala předcházet ztrátě bydlení. Právě tento mechanismus se ale stal hlavním předmětem sporu mezi jednotlivými vládními stranami. Ministr Kulhánek nakonec ustoupil tlaku ODS a souhlasil se snížením počtu těchto kontaktních míst z více než dvou set na 115.

„Dohodli jsme se, že se kontaktní místa zřídí tam, kde lidi ohrožuje bytová nouze nejvíce. Stále je to ale dostatečně plošná síť podpory. Zbývající obce s rozšířenou působností budou mít možnost zřídit kontaktní místo dobrovolně – i v takovém případě na něj dostanou finance,“ uvedl ministr Kulhánek pro server E15.cz.

Ustoupení požadavkům občanských demokratů kritizuje bývalý ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti), který původní verzi zákona prosadil loni v červnu na vládě. Podle něj byly změny natolik výrazné, že původní návrh byl „vykuchán na hranici funkčnosti“. „Kontaktních míst, kde lidé najdou pomoc a podporu s hledáním bydlení, výrazně ubude. Nicméně je lepší prosadit osekaný zákon než neprosadit nic,“ uvedl Bartoš s tím, že do budoucna lze zákon dále rozšiřovat.

Zákon o podpoře bydlení má pomoci především lidem v bytové nouzi, kteří bezprostředně čelí ztrátě střechy nad hlavou, nebo ji již ztratili. Podle posledních údajů se taková situace týká až 160 tisíc osob. Dalších 1,5 milionu lidí je bytovou nouzí ohroženo. Do problémů se mohou snadno dostat samoživitelé, senioři, zdravotně postižení, ale i Romové, kteří při shánění nájemního bydlení často čelí diskriminaci.

Kromě kontaktních míst má vzniknout také dobrovolný systém garancí pro soukromé majitele bytů, takzvané bydlení s ručením, a systém finančních příspěvků pro obce, které pronajmou své byty lidem v bytové nouzi. Norma dále předpokládá asistence v bydlení, která podpořeným domácnostem pomůže udržet si bydlení a zároveň minimalizuje rizika pro majitele a sousedy. V případě bydlení s ručením bude poskytovatel tohoto bydlení vlastníkům ručit za úhradu nájemného a služeb, pokud je nezaplatí nájemce.

Sněmovna dosud nebyla schopná zákon projednat kvůli opozičním obstrukcím. Pozměňovací návrhy zákona například loni v září přerušil sněmovní výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj, když podle členů bylo třeba některé části připravovaných úprav ještě legislativně upřesnit. Zákonem se tehdy zabýval i hospodářský výbor, ten k němu ale žádné stanovisko nepřijal, podobně jako dříve sněmovní rozpočtový výbor.

Na potřebnost zákona dlouhodobě upozorňují odborné organizace jako Iniciativa Za bydlení, Armáda spásy nebo Platforma pro sociální bydlení. Nevyhovující bydlení podle expertů negativně ovlivňuje nejen jejich zdravotní stav, ale i školní výsledky dětí a celkovou sociální stabilitu domácností. „Česká republika zatím neumí nabídnout systémovou pomoc domácnostem v bytové nouzi a neřeší ani její prevenci,“ uvedla Barbora Bírová z Platformy pro sociální bydlení.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon