Jom ha-šoa: Lidé v Česku četli jména Židů a Romů zavražděných během holokaustu

Veřejné čtení jmen lidí vyvražděných nacisty připomnělo ve čtvrtek 24. dubna v 38 městech České republiky oběti holokaustu. Akce, která se letos konala již podvacáté, probíhá symbolicky v Den památky obětí holocaustu a hrdinství – Jom ha-šoa. Kromě jmen židovských obětí zazněla letos na mnoha místech také jména Romů, kteří byli nacisty systematicky pronásledováni a vražděni.
“Čtením jmen navracíme obětem jejich tváře, příběhy a důstojnost. Připomínáme, že za statistikami genocidy stáli konkrétní lidé,” uvedl ředitel Institutu Terezínské iniciativy Tomáš Kraus. Letošní počet zapojených měst je podle pořadatelů nejvyšší za uplynulé ročníky.
„Čtením jmen navracíme obětem jejich tváře, příběhy a důstojnost. Připomínáme, že za statistikami genocidy stáli konkrétní lidé,“ uvedl ředitel Institutu Terezínské iniciativy Tomáš Kraus. Letos se do akce zapojil nejvyšší počet měst v její historii.
V Praze probíhalo čtení jmen na Mariánském náměstí od 14:00 do 17:00, ve stejný čas se připomínka uskutečnila i v Brně na Moravském náměstí a v Plzni ve Smetanových sadech. Kompletní seznam zapojených měst byl zveřejněn na webu akce.
Hlavním bodem programu bylo kontinuální čtení jmen obětí holokaustu – z databáze vytvořené Institutem Terezínské iniciativy. Každý účastník obdržel seznam osob se základními údaji – jménem, rokem narození a místy věznění.
Ve spolupráci s Muzeem romské kultury v Brně ser každoročně čtou také jména romských obětí holokaustu. Za druhé světové války byli Romové v českých zemích vězněni například v táborech v Letech u Písku nebo v Hodoníně u Kunštátu, odkud byli deportováni do vyhlazovacích táborů, především do Osvětimi.
V Česku za druhé světové války zřídili nacisti například sběrný tábor pro Židy v Terezíně v roce 1941. Tamním ghettem prošlo na 155.000 lidí, převážně Židů z českých zemí a dalších zemí Evropy, a 118.000 z nich zahynulo. Část lidí zemřelo přímo v Terezíně kvůli tristním životním podmínkám a část nacisti poslali do vyhlazovacích táborů, například do komplexu táborů u Osvětimi v Polsku, kde zemřelo asi 1,1 milionu lidí.
Den Jom ha-šoa je v Izraeli oficiálním dnem vzpomínky od roku 1951. V českém veřejném prostoru se připomíná od roku 2006, kdy se první akce konala na náměstí Míru v Praze. Od té doby se připomínka postupně rozšířila do dalších měst.
Cílem projektu je nejen uctít památku obětí, ale také podnítit diskuzi o lidských právech a projevech rasismu v současné společnosti. Důležitým aspektem je i zapojení mladé generace, která se na akcích často podílí – ať už jako čtenáři, nebo formou školních projektů a doprovodných vzdělávacích aktivit.