Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Jom ha-šoa: I letos v celé ČR proběhlo veřejné čtení jmen obětí holokaustu

07. května 2024
Čtení na 2 minuty
Veřejné čtení jmen obětí holokaustu 2024 (FOTO: Krajský úřad Libereckého kraje)
Veřejné čtení jmen obětí holokaustu 2024 (FOTO: Krajský úřad Libereckého kraje)
Ve 31 českých a moravských městech v pondělí odpoledne zazněla jména obětí holokaustu. Veřejné čtení jmen, které začalo shodně ve 14:00, je součástí letošního dne vzpomínky na oběti holokaustu Jom ha-šoa. Akci od roku 2006 organizuje paměťová instituce Institut Terezínské iniciativy (ITI).

“Je to připomínka obětí holokaustu ve formě, která jim navrací identitu. Když se řekne šest milionů obětí, tak je to obrovské číslo, jež nikomu nic neřekne. V momentě, kdy jméno oběti přečteme nahlas a přiblížíme jednotlivý příběh dokumentací a fotografiemi, je to něco jiného než suchá diskuse vycházející ze statistik,” řekl ČTK ředitel ITI Tomáš Kraus.

V Praze se četla jména obětí holokaustu na Mariánském náměstí, v Brně na Moravském náměstí před Místodržitelským palácem, v Olomouci na Horním náměstí. Akce se koná i v Ústí nad Labem, Plzni, Kolíně, Liberci, Bechyni, Teplicích a dalších městech.

Hlavní ideou projektu je šířit povědomí o události holokaustu jako významné historické zkušenosti, která zasáhla do vývoje naší společnosti, a zároveň ukázat krajní důsledky projevů rasismu, ke kterým vedla nacistická politika, uvádějí organizátoři na webu.

Veřejné připomínky se zúčastnili pamětníci, pozůstalí po obětech či zástupci židovských a romských organizací. Do čtení se každoročně zapojují školáci i dospělí, jimž památka obětí holokaustu není lhostejná. Dnes se akce v Praze mimo jiné zúčastnil například senátor Jiří Drahoš (STAN) nebo primátor hlavního města Bohuslav Svoboda (ODS). Svou účast také přislíbili velvyslanci či zástupci některých ambasád v Praze.

Den památky obětí holokaustu a hrdinství – hebrejsky Jom ha-šoa ve ha-gvura – připadá v židovském kalendáři na 27. den měsíce nisanu. Odkazuje na povstání vězňů varšavského ghetta v roce 1943 a jejich hrdinství. Připomíná šest milionů obětí holokaustu. V roce 1951 byl tento den ustanoven izraelským senátem (Knesetem) jako den vzpomínky na hrdiny povstání i všechny oběti nacistického “konečného řešení židovské otázky”. V českých zemích se tento den připomínal v prostředí židovských komunit po roce 1989, později také v Památníku Terezín. Loni připadal den na 18. dubna, letos na 6. května a nadcházející rok na 24. dubna.

Partnerem letošního 19. ročníku je mimo jiné Muzeum romské kultury se sídlem v Brně a centrum Sintů a Romů v Praze. Zazněla i jména Romů, kteří se stali za války obětí rasového pronásledování.

Čtení jmen se koná pod záštitou izraelského velvyslanectví v České republice a za finanční podpory Nadačního fondu obětem holocaustu a hlavního města Prahy.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon