Jolana Voldánová pro ROMEA TV: Sčítání je anonymní, všechny osobní údaje se z formulářů po zpracování vymažou
“Ochrana dat je jedna z nejdůležitějších věcí, na kterou Český statistický úřad dbá. A opravdu nikdo nemusí mít obavy, že by se údaje, které o sobě poskytne, dostaly ven jinak, než v anonymní podobě,” říká v rozhovoru pro ROMEA TV tisková mluvčí Sčítání lidu, domů a bytů (Sčítání 2021) Jolana Voldánová.
Zjišťování národnosti je častým předmětem diskusí. Mnozí ho kritizují jako neoprávněné shromažďování citlivých údajů a poukazují na rizika jejich zneužití. Právě tyto údaje však mají svůj praktický význam. Od četnosti národnostní menšiny zjištěné při sčítáni lidu se odvíjejí některá práva zakotvená v konkrétních zákonech, například právo na zřízení výboru pro národnostní menšiny, právo na vícejazyčné názvy a označení obce, ulic nebo budov státních orgánů či právo na vzdělávání v jazyce národnostní menšiny.
Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) se údaje o národnosti přísně anonymizují, stejně tak jako všechny ostatní při sčítání získané informace.
“S těmi údaji pracuje opravdu jenom Český statistický úřad. Používají se pouze pro statistické účely. Je to vlastně základní princip statistiky, že ani zákon neumožňuje jakékoliv informace předat komukoliv dalšímu. To znamená, že o mně jako Jolaně Voldánové, se nikdo ze státních úředníků žádné konkrétní osobní údaje nedozví, ani pracovní úřad, sociálka, policie nebo nějaké jiné úřady,” vysvětluje Voldánová.
Sčítání probíhá vždy po deseti letech. I proto neexistuje žádná kontinuální kampaň, která by motivovala romskou menšinu při něm svou národnost uvádět. Možnost se k ní svobodně přihlásit dostali Romové po roce 1989 už třikrát. V roce 1991 se jich přihlásilo 32 903, v roce 2001 pouze 11 746, při posledním sčítání v roce 2011 počet lidí hlásících se k romské národnosti naopak nepatrně vzrostl, a to na 13 150 osob.
„Věřím tomu, že statistický úřad udělal pro informování národnostních menšin o sčítání všechno, co udělat mohl, už v přípravné fázi. Existují informační letáky, které jsou vyloženě určené národnostním menšinám, a které vysvětlují všechny otázky související s tím nepovinným údajem uvedení národnosti a s ochranou bezpečnosti dat. Český statistický úřad na tom velmi aktivně spolupracoval s Úřadem vlády, respektive Výborem pro národnostní menšiny,” přibližuje pro ROMEA TV Jolana Voldánová.
Sčítání lidí, domů a bytů odstartuje o půlnoci z 26. na 27. března 2021 na internetových stránkách www.scitani.cz. Dobrovolně budou moci lidé vyplnit i kolonku národnost, kde je možné uvést dvě možnosti. Stejně tak je možné uvést dva mateřské jazyky, například tedy český a romský.