Jarmila Balážová: Úspěch Kotleby je i výzva pro Romy, aby šli volit
Neřešení problému chudoby a zhoršující se situace Romů by i v Česku mohlo posílit krajní pravici a vynést ji do politiky jako teď na Slovensku. Čeští extremisté by mohli uspět hlavně v komunálních volbách. Nahrála by jim také případná přímá volba hejtmanů, posílila by populismus. Shodli se na tom oslovení politologové a odborníci na romskou problematiku. Slováci o víkendu v přímé volbě zvolili županem banskobystrického kraje pravicového extremistu Mariana Kotlebu.
Podle šéfky romského sdružení ROMEA Jarmily Balážové si řada lidí dopady přímé volby ani neuvědomuje. "Svoboda je skvělá stránka demokracie, na druhé straně je spojena s obrovskou zodpovědností a také rizikem. Je známo a Slovensko je toho dalším důlazem, že mnozí voliči sahají v dobách nespokojenosti po rychlých řešeních extremistů a populistů. Slyší na sliby o tom, že rychle zatočíme s korupcí, s politiky, s cikánskými či jinými parazity. Jak toho dosáheme je už ale vlastně moc nezajímá."
Balážová připomněla úspěch Okamury v senátních volbách a varuje před možným úspěchem DSSS v blížících se volbách komuntálních. "Máme se čeho bát, lidé jsou obecně frustorováni, nemají se tak, jak by chtěli, cítí se bezmocní a touhle volbou mají pocit, že se zatočí aspoň s někým. V některých lokalitách by se proto mohlo stát, že extremisté uspějí. Je to i výzva pro romské komunity, aby šly volit, a konečně se aktivně ve své většině postavili tomuhle hrozícímu nebezpečí, " řekla Balážová.
Podle ní zvolení Kotleby úzce souvisí s ekonomickou krizí a propadem životní úrovně a neznalostí voličů. Většinu podle ní dokonece ani nezajímá, co přesně a jak chce Kotleba změnit. "Je ale obrovská chyba zvolit člověka, jehož strana byla zakázána, člověka, který má blízko k fašismu," dodala šéfka sdružení ROMEA.
"Je to, jako kdyby se v Ústeckém kraji stal hejtmanem neonacista," uvedl šéf vládní agentury pro sociální začleňování Martin Šimáček. Podle něj by Kotlebovo zvolení mělo být varováním i pro Česko. "Plyne z toho poučení. Ostatní politici tématu Romů a extrémní chudoby nevěnovali pozornost. Kotleba útočil, ale řešení nenabídl. Je to varování pro Česko, aby politici mysleli na to, že je potřeba problém chudoby řešit," řekl Šimáček. Hlasy pro extremisty prý "zvýraznilo" to, že k volbám přišlo málo lidí.
Populisté by mohli posílit i díky přímé volbě, pokud by se v Česku zavedla, míní šéf agentury. S tématem Romů by se politici "mohli uchytit" a hněv lidí by mohli nasměrovat proti menšině, dodal.
Podle politoložky Vladimíry Dvořákové se zatím v Česku neukázalo, že by extremisté mohli být ve volbách úspěšní. "To neznamená, že nemohou hlasy získat. Prostor by tu mohl být," uvedla Dvořáková. Podle ní se takzvaný romský problém dlouhodobě neřeší, nechal se vyhrotit, vznikají další ghetta, opatření nejsou konkrétní a systematická. "Extremisté by se mohli uchytit v místních volbách na radnicích tam, kde je situace hodně vyhrocená," míní politoložka. Nebezpečné je podle ní i to, že řada politiků bere Romy jako téma, na kterém může získat body. "Ve chvíli krize stranických systémů bude snaha se na těchto tématech zviditelnit," dodala.
Podotkla, že některá témata extremistů převzal šéf hnutí Úsvit Tomio Okamura. Dřív třeba uvedl, že by Romové měli usilovat o vlastní stát a ČR by jejich vystěhovalectví do něj měla podpořit.
Extremistům podle politologa Bohumila Doležala nahrává přímá volba. Pro výběr šéfů krajů ji označil za "strašnou blbost". "Přímá volba je směr k populismu. Je zjevné, jak nebezpečné je zavádění populistických prvků do ústavní demokracie," řekl Doležal. V Česku se přímo volí jen prezident. Politolog podotkl, že Kotleba v banskobystrické župě porazil svého protikandidáta stejným rozdílem jako Miloš Zeman svého protihráče. "Obsahově je to ale nesrovnatelné. Zeman není extremista, neprosazuje tyto věci doma, radikální je na zahraniční scéně," dodal.