Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Jak se změní podmínky pro sociální podnikání v Česku? MPSV připravilo návrh nového zákona

20. února 2024
Čtení na 1 minutu
Marian Jurečka (FOTO: Wikimedia Commons, Stanmott)
Marian Jurečka (FOTO: Wikimedia Commons, Stanmott)
Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) připravilo návrh nového zákona o integračním sociálním podniku, který upraví podmínky pro firmy, jež pomáhají lidem se sociálním či zdravotním znevýhodněním uplatnit se na trhu práce. Sociální podnikání zatím není v české legislativně pevně zakotveno. Státem podporovaný systém integračních sociálních podniků by měl začít fungovat od 1. ledna příštího roku. Novinářům to v Přerově řekl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL), podle kterého vládě předloží návrh zákona co nejdříve.

V Česku už podle Jurečky funguje několik stovek firem, které mají charakter sociálně integračního podniku a hrají důležitou roli při zaměstnávání lidí se zdravotním či sociálním handicapem. “Smyslem zákona je, abychom dokázali tyto specifické skupiny osob lépe integrovat na trh práce,” uvedl Jurečka. Nový zákon bude definovat sociálně integrační podnik a farmu. Tyto podniky pak budou moci počítat s přímou finanční podporou státu, slevami na pojistném či vyšší prioritou při zadávání veřejných zakázek. Pokud se integračnímu podniku podaří zaměstnance dostat na otevřený trh práce, tak zpětně obdrží bonus.

Zákon se bude týkat například zaměstnávání lidí, kteří za poslední dva roky byli více než 12 měsíců na seznamu uchazečů o zaměstnání nebo mají pouze základní vzdělání. Vztahovat se bude také na lidi s uděleným azylem, nezaměstnané v exekuci, lidi starší 55 let, lidi se zdravotním postižením, lidi bez domova či bývalé vězně propuštěné z výkonu trestu. “Tyto skupiny osob budou mít možnost, že jim sociálně integrační podnik dá nejen samotnou práci, ale bude schopen s nimi i sociálně pracovat,” uvedl Jurečka,

Sociálně integrační firma lidem bude moci nabídnout například dluhové poradenství nebo jim pomůže s udržením bydlení. “Případně jim poskytne jiný typ sociální služby, aby člověk v ideálním případě tímto integračním podnikem prošel a našel si práci na otevřeném trhu práce,” podotkl Jurečka. Lidé, kteří si nebudu schopni najít práci, získají trvalé zaměstnání u integračního sociálního podniku.

Podpora integračních sociálních podniků se podle Jurečky státu vyplatí, jelikož například roční náklady na jednoho nezaměstnaného činí v průměru 300.000 korun. “My tady vidíme velký potenciál v tom, že díky takto fungujícímu systému, který bude doplňovat revizi dávek sociálního systému, budeme schopni šetřit finanční náklady právě v oblasti sociální služeb,” dodal ministr.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon