Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Jak se žije Romům v Ústeckém kraji? Zlepšení bezpečnosti, ale zhoršení sociálních podmínek. Aktivisté a politička popisují jejich problémy

24. září 2023
Čtení na 2 minuty
Sídliště Mojžíř (FOTO: Miroslav Brož)
Sídliště Mojžíř (FOTO: Miroslav Brož)
Romové v Ústeckém kraji sice nečelí tak často rasově motivovanému násilí ze strany extremistických skupin, jako tomu bylo v minulosti, jejich situace nicméně zůstává složitá. Často se setkávají například s diskriminací na trhu s bydlením. Za byty, které si pronajímají, platí i desítky tisíc korun, ceně přitom jejich stav ani neodpovídá. ČTK to řekli aktivisté Jozef Miker a Miroslav Brož. Shoduje se s nimi i Karolina Žákovská, předsedkyně výboru pro národnostní menšiny zastupitelstva Ústeckého kraje.

V minulosti pořádala protesty v Ústeckém kraji Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS). Protiromské pochody se konaly opakovaně v Duchcově. Sérii demonstrací vyvolal útok Romů na manželský pár v květnu 2013. Protesty proti romské menšině se konaly opakovaně i ve Šluknovském výběžku. Později i kvůli napadení rodiny skupinou Romů ve Varnsdorfu, kdy tehdy po incidentu zemřela jedna žena.

“Situace je (nyní) trošku lepší i tím, že staří odcházejí a v dnešní mladší generaci není tolik rasistů,” uvedl Miker. “Věřím tomu, že za nějaký čas ten rasismus skoro úplně vymizí,” doplnil.

Jozef Miker (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)
Jozef Miker (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Přestože rasově motivovaných útoků vůči romské komunitě podle oslovených respondentů ubývá, jejich začleňování do společnosti je obtížnější než v minulosti. “Situace třeba v Předlicích v Ústí nad Labem je horší než před deseti lety,” uvedl Brož, který pomáhá chudým Romům. Řada domů, v nichž převážně žije romská menšina, je zdevastovaných. Některé byty nemají ani vlastní sociální zařízení, rodiny z více jednotek se o něj dělí na chodbě, podotkl Brož. “Víme, že když Rom volá na inzerát do realitní kanceláře a řekne, že se jmenuje třeba Demeter, tak ten hovor končí. Už nikdo nezkoumá, jestli je slušný, nebo ne,” doplnil aktivista, podle kterého většině Romů nezbývá nic jiného, než dál bydlet v chátrajících domech, o které se jejich majitelé nestarají.

Poptávka po nájemních bytech ze strany Romů je vysoká. Těch, kteří jim bydlení v nájmu umožní, je ale málo, a proto si za byty řeknou násobně víc. “Oni v tom ghettu musí bydlet, ale samozřejmě tam bydlet nechtějí,” řekl Brož. Dalším problémem jsou podle něj dluhy, kterými bývají lidé v sociálně vyloučených lokalitách často zatíženi. Pokud by si totiž našli zaměstnání, okamžitě by jim část mzdy začali strhávat exekutoři a na bydlení by jim nezbyly prostředky. Proto raději pracují načerno, tedy bez smlouvy se zaměstnavatelem, dodal.

Miroslav Brož, 14. 5. 2023 v Letech u Písku (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)
Miroslav Brož, 14. 5. 2023 v Letech u Písku (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Kromě problémů s bydlením, dluhy a s nimi spojenými problémy se zaměstnáváním trvá i předčasný odchod žáků a studentů ze škol, připomněla Žákovská. “To vše vytváří začarovaný kruh, který mnoho romských rodin uvrhá do trvalé hmotné nouze, na níž parazitují obchodníci s chudobou a z níž je pro Romy prakticky nemožné se vlastními silami dostat,” uvedla předsedkyně. Podle ní je zásadně zasažena jejich důstojnost a u dětí ovlivněna jejich budoucnost. “Koncentrace chudých romských rodin v tzv. sociálně vyloučených lokalitách zároveň přináší problémy obcím a dále posiluje předsudky a anticiganismus v majoritní populaci,” řekla Žákovská. K nápravě současného stavu podle ní povede dlouhá cesta, která se neobejde bez účinné podpory státu a samospráv.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon