In IUSTITIA upozornila kanadskou delegaci, že nebyl nikdo potrestán za násilnou demonstraci v Litvínově v roce 2008
Stížnosti na diskriminaci tvoří jen malý zlomek, asi dvě procenta, z podnětů, které dostává brněnský úřad veřejného ochránce práv, řekl dnes ČTK ombudsman Pavel Varvařovský po setkání s kanadskými experty na migraci. Uvedl, že se nejvíc zajímali právě o to, jaké podněty kancelář ombudsmana dostává, zda si lidé stěžují na diskriminaci z etnických důvodů. Podle ombudsmana takové stížnosti nejsou časté. Experti z Kanady se tento týden zajímají také o názor nestátních organizací na situaci romské menšiny.
V Kanadě žádali hromadně čeští Romové o azyl, odůvodňovali to společenským znevýhodněním. Existovalo však i podezření, že jejich odchod je organizován a má ekonomický podtext.
Každopádně zaoceánská země kvůli silné migraci zavedla předloni pro Čechy víza.
Podle zástupců právnické organizace In IUSTITIA, s nimiž Kanaďané také jednali a která se v širokém měřítku zabývá násilím a nenávistí, patří Romové v ČR k nejohroženějším skupinám násilností z nenávisti.
Ombudsman uvedl, že jeho úřad řeší spíše jiná témata ochrany práv. “Etnický důvod ve stížnosti na diskriminaci není častý. Za posledních pět měsíců jsem ho neměl,” uvedl Varvařovský. Lidé podle něj spíš poukazují na znevýhodnění kvůli věku či pohlaví.
Kanaďané jsou v Česku tento týden kvůli úsilí o zrušení kanadských víz. Odborníci zde jednají se státními i nestátními organizacemi, zajímají se o menšiny i bezpečnost.
Klára Kalibová z In IUSTITIA sdělila, že jako problematický vidí dosud
nevyřešený případ násilné demonstrace v Litvínově v roce 2008, která podle ní de
facto podmínila odchod řady Romů do Kanady. Dosud podle ní nebyl nikdo potrestán kvůli verbálnímu podněcování nenávisti vůči etnické skupině, fyzickému
napadání policistů. "Konstatovali jsme, že právě nedostatek reflexe tohoto
explicitního porušení práva jak na úrovni trestní spravedlnosti, tak na úrovni
celospolečenského odsouzení, mohl být jedním z důvodů emigrační vlny," uvedla
Kalibová. “Zdůraznili jsme, že každá žádost o azyl by měla být detailně prozkoumána,” dodala.
Kanadská delegace se také informovala u Člověka v tísni, který pomáhá s integrací romské menšiny. Rovněž v brněnském Muzeu romské kultury ve středu zjišťovala, jaká je situace menšin a jak stát pečuje o integraci Romů. V úterý byla v Agentuře pro sociální začleňování při Úřadu vlády. Má projekt třístupňového bydlení, který má pomoci lidem ze slabých sociálních poměrů.