Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Holokaust Romů a Sintů připomene v pražské Ruzyni i umělecké dílo na motivy hrdiny z romské pohádky Nemtudomka

07. března 2024
Čtení na 2 minuty
Hlava Nemtudomky (FOTO: se svolením organizace Živá paměť)
Hlava Nemtudomky (FOTO: se svolením organizace Živá paměť)
Na Starém náměstí v Praze – Ruzyni připomene v pondělí 11. března od 15:00 holokaust Romů a Sintů za druhé světové války dočasná instalace uměleckého díla Hlava Nemtudomky, které vzniklo v rámci Soutěže Emílie Machálkové a Karla Holomka.

Dočasná instalace vítězného příspěvku druhého ročníku umělecké studentské soutěže připomene oběti holokaustu Romů a Sintů a umocní pietní charakter prostoru. Soutěž Emílie Machálkové a Karla Holomka je od roku 2018 pravidelně vyhlašována na vysokých školách uměleckého směru obecně prospěšnou společností Živá paměť.

Mohutná ležící hlava je vytvořena z opalovaného topolového a olšového dřeva. Socha již byla vystavena v Památníku holokaustu Romů a Sintů na Moravě, ve Slaném a v Holešovické tržnici v Praze. Její autor Jakub Brázda, student Akademie výtvarných umění v Praze, k tomu uvádí: „Jako svůj příspěvek do 2. ročníku studentské Soutěže Emílie Machálkové a Karla Holomka jsem se rozhodl ztvárnit hrdinu z romské pohádky o Nemtudomkovi. Má připomínat část romské kultury, a sice romské příběhy, které nejsou i přes jejich kvalitní a kreativní obsah veřejnosti příliš známé. Mým záměrem bylo vyjádřit pietní dojem a projevit úctu k přeživším holocaustu Romů a Sintů.“

Umělecký objekt podle koordinátorky projektu Dobrý den! Lačho ďives! Violy Jakschové obohatí veřejný prostor a přispěje k důstojnému vyjádření respektu a připomenutí těchto téměř zapomenutých obětí.

Socha je v parku u Starého náměstí instalována u příležitosti 81. výročí transportu romského obyvatelstva českých zemí z Ruzyně do Auschwitz II-Birkenau. Celé rodiny byly tehdy před svou deportací do vyhlazovacího tábora v Osvětimi shromážděny právě v areálu tehdejší donucovací pracovny v Ruzyni v bezprostřední blízkosti současného parku. Transport deportoval do vyhlazovacích táborů přes 600 osob.

Tuto tragickou událost poprvé na tomto místě připomněl pietní akt pořádaný Městskou částí Praha 6 ve spolupráci s Centrem Romů a Sintů v Praze, kteří zde v březnu 2023 instalovali informační tabuli.

Pietní akt pořádá 11. března 2024 v 15 hodin Městská část Praha 6 ve spolupráci s Centrem Romů a Sintů v Praze, které je součástí Muzea romské kultury.

Obecně prospěšné společnosti Živá paměť připomíná v české společnosti opomíjené téma romského holokaustu a zároveň prostřednictvím finanční výpomoci přispívá ke zlepšení kvality života více než dvou set romských přeživších a jejich blízkých. Společnost byla založena v prosinci roku 2003 pracovníky Kanceláře pro oběti nacismu Česko-německého fondu budoucnosti s cílem pečovat o společný vzpomínkový odkaz osob pronásledovaných totalitními režimy a rozvíjet s tím související informační, vzdělávací a dokumentační činnost.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon