Hodnocení soužití Romů a ostatních v ČR se třetím rokem zlepšuje
Soužití Romů a ostatních obyvatel Česka stále vnímá výrazná většina společnosti jako špatné, myslí si to 78 procent lidí. Naopak za dobré ho označila necelá pětina dotázaných v červnovém průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Třetím rokem ale narůstá pozitivní hodnocení soužití a klesá negativní pohled.
Ještě před rokem vidělo soužití Romů s ostatními jako špatné 83 procent a jako dobré jen 14 procent lidí. Za spíše špatné označila soužití letos v červnu polovina účastníků průzkumu, dalších 28 procent ho hodnotí jako velmi špatné. Lidé s pozitivním vnímáním soužití vesměs uvedli, že je spíše dobré.
Podle CVVM letošní průzkum potvrdil trend z minulých dvou let. “Z propadu pozitivního vnímání na historické minimum (a maxima v případě negativního vnímání) zjištěného v roce 2013 se hodnocení soužití dostává na úroveň, jaká se objevovala v minulém desetiletí,” uvedli autoři průzkumu. V roce 2013 vidělo soužití jako špatné 87 procent lidí, jako dobré jen devět procent.
V porovnání možností Romů se situací ostatních obyvatel vidí většina lidí jako horší situaci Romů při zaměstnání. “Pokud jde o další oblasti života, na které se náš výzkum zaměřil, u žádné z nich již ti, kdo považují možnosti romské populace za horší, nepřevažují nad těmi, kdo soudí, že podmínky Romů v porovnání s ostatními jsou stejné, nebo dokonce lepší,” píše CVVM. Třeba u získávání bydlení možnosti Romů označilo za horší 22 procent dotázaných, ovšem 49 procent je považuje za lepší, než má většinová populace. Postup vlády v problematice romské menšiny považuje třetina lidí za uspokojivý, 54 procent ho naopak vnímá jako neuspokojivý.
Čtvrtým rokem za sebou tak roste pozitivní pohled, zatím však nebylo dosaženo hodnot z roku 2010, kdy řešení romské problematiky ze strany vlády hodnotilo jako uspokojivé 38 procent dotázaných. Hodnocení řešení romské problematiky ze strany obecních samospráv vyznívá o něco příznivěji, když jejich postup vidí jako uspokojivý 36 procent oproti 39 procentům, kteří ho označili za neuspokojivý.
“Oproti loňsku se výsledné rozložení názorů významně neposunulo a dá se konstatovat, že je vlastně od roku 2011 více méně stabilní,” uvedli autoři průzkumu. CVVM se na otázky týkající se Romů a jejich soužití s ostatními dotazovalo mezi 3. a 20. červnem víc než tisícovky lidí ve věku od 15 let.