Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Herman a Chvojka se dnes dohodnou na plánu jednání o vepřínu v Letech

10. května 2017
Čtení na 2 minuty
Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (u památníku) a ministr kultury Daniel Herman (v pozadí) se 2. srpna 2016 v Letech u Písku zúčastnili vzpomínkové akce k uctění obětí romského holokaustu a romského koncentračního tábora Lety. (FOTO: ČTK)

Na harmonogramu jednání o případném odkupu vepřína v Letech u Písku, který stojí v místech protektorátního koncentračního tábora pro Romy, by se dnes měli dohodnout ministři kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) a pro lidská práva Jan Chvojka (ČSSD). Vyjednávání s majiteli výkrmny by se měla uskutečnit ještě v květnu, vláda by pak mohla o výsledku rozhodovat v červnu. ČTK to dnes řekl Chvojkův mluvčí Michal Kačírek.

O odkupu farmy a jejím odstranění z pietního místa diskutovalo už několik vlád. Cena vepřína zatím nikdy nepadla. Ministerstvo kultury nechalo nyní vypracovat posudek o hodnotě pozemků, nemovitostí a technického vybavení.

“Posudek je hotový. Majitelé (ze společnosti AGPI) si nechali udělat také posudek vlastní. Bude záležet na obou stranách, jaký bude výsledek. Vůle dohodnout se tu je,” uvedl mluvčí. Chvojka už začátkem dubna řekl, že by vláda mohla o vepřínu rozhodnout v červnu.

Pokud se ale státu nepodaří výkup domluvit tento rok, firma AGPI, která vepřín provozuje, nebude mít později zřejmě zájem.

“To je poslední možnost uzavřít nějakým způsobem jednání o problematice Letů. Trvá to 20 let a žádným způsobem to doteď nikam nevedlo. Doufáme, že teď ano,” řekl serveru iROZHLAS.cz ředitel firmy AGPI Jan Čech s tím, že čekal už dost dlouho.

Pokud stát areál odkoupí, vepřín plánuje zbourat a v místě bývalého koncentračního tábora postavit památník.
“Pokud by se podařilo areál odkoupit, proběhla by demolice všech objektů, následovala by rekultivace pozemku a byla by vypsaná soutěž na výstavbu nového památníku,” uvedla už dřív Simona Cigánková z Ministerstva kultury.

Zrušení výkrmny požadují nejen romské organizace. Česko k odstranění farmy z pietního místa několikrát vyzval i Evropský parlament a další mezinárodní instituce. Problémem se intenzivněji začala zabývat vláda Jiřího Paroubka (ČSSD), která jednala o odkupu farmy. Plánoval ho i kabinet Mirka Topolánka (ODS), záměr ale zhatila tehdejší ekonomická krize. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) už dřív řekl, že jednání o odkoupení a odstranění vepřína z pietního místa by chtěla jeho vláda dotáhnout do konce.

Sobotkův kabinet v minulosti jednal o řešení v takzvaném vyhrazeném režimu, tedy v určitém utajení. Informace zveřejnil až loni. S majiteli společnosti AGPI, která výkrmnu provozuje, začal vyjednávat bývalý ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) s ministrem Hermanem.

V sobotu se v Letech u Písku uskuteční každoroční pietní setkání na památku romských obětí nacistického režimu. Vzpomínková akce začne ve 12:00.

Původní kárný a pracovní tábor u Let na Písecku přeměnila nacistická protektorátní správa v srpnu 1942 na tzv. cikánský. Do května 1943 jím prošlo 1308 Romů, 327 z nich v něm zahynulo a přes pět stovek bylo převezeno do Osvětimi, kde byla většina z nich zavražděna. Z nacistických koncentračních táborů se po válce vrátilo ani ne 600 romských vězňů. Podle odhadů tak nacisté zavraždili 90 procent českých Romů. Pietní místo v Letech se nachází vedle vepřína, jenž stojí na místě bývalého tábora.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon