Gremium romských regionálních představitelů se ohrazuje proti Heleně Válkové: Z lidských práv se v České republice stává fraška
Gremium romských regionálních představitelů se jako další občanská iniciativa ohrazuje proti tomu, kdo má v České republice na významných místech na starosti lidská práva. Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny před pár dny protestovali proti tomu, že prezident Miloš Zeman navrhl na ombudsmana Stanislava Křečka, gremium nyní protestuje proti tomu, že Helena Válková zůstává na místě vládní zmocněnkyně pro lidská práva.
Nejde totiž jen o to, že Válková razila cestu diskriminačnímu “ochrannému dohledu”, ale též o její postoj k Romům, který během komunistické normalizace popsala ve sborníku. Jak již Romea.cz uvedla, Válková v důsledku vlastně tvrdila, že Romové jsou ke zločinu předurčeni. Gremium se ohrazuje proti komunistické politice vůči Romům, kterou považuje za diskriminační a uvádí ji jako hlavní příčinu současného neblahého stavu v oblasti lidských práv. Jeho prohlášení uvádíme v celém znění.
Tiskové prohlášení Gremia romských regionálních představitelů
Helena Válková rozbouřila politické vody. Ze zaprášených archivů se totiž na světlo dostal článek z roku 1979, který popisuje ochranný dohled využívaný komunistickým aparátem i proti disidentům. Jedním z jeho autorů byl nechvalně známý Josef Urválek. Tento komunistický prokurátor posílal ve vykonstruovaných procesech v 50. letech odpůrce režimu do vězení i na šibenici. Spoluautorkou článku byla i dnešní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková. Kromě toho vedla výzkum při Generální prokuratuře ČSSR zaměřený na “delikventní populaci mladistvých cikánů“. Jeho závěry byly publikovány ve sborníku. Z nich vyplývá, že „Romové jsou ke zločinu předurčeni“.
Helena Válková je tragická postava s výrazně pošramocenou minulostí. Přesto byla ministryní spravedlnosti, je zmocněnkyní pro lidská práva a donedávna byla i žhavou kandidátkou na Veřejného ochránce lidských práv, na kterou ji navrhl prezident Miloš Zeman. Kandidaturu na post ombudsmanky nakonec vzdala. Výzvy k rezignaci a odstoupení odmítá, zůstává poslankyní i zmocněnkyní pro lidská práva. Má podporu svého hnutí ANO i části Rady vlády pro lidská práva.
Nosným tématem v této kauze se stal pouze jediný fakt: tandem Josef Urválek – Helena Válková, komunismus, perzekuce disidentů. Tím nezpochybňujeme útrapy lidí, kteří se komunistickému režimu postavili na odpor. Že se ale Válková na nejvyšší úrovni státu podílela na přípravě metodologie při řešení tzv.“cikánské otázky“ nikoho z politiků ani odborné veřejnosti netrápí. Zatím jsme od nich nezaznamenali jediné odsuzující vyjádření či stanovisko, které by se Romů alespoň částečně zastalo.
Vždyť komunistická ideologie nese největší podíl viny na současném stavu Romů v této zemi. Právě tato ideologie zbavila Romy svobody, na mnoho desítek let jim znemožnila vzdělání, ekonomický, sociální a společenský rozvoj. Komunismus vydělil Romy na absolutní okraj společnosti. Sborníky, příručky pro sociální pracovníky, příslušníky veřejné bezpečnosti a pouliční výbory, jak zacházet s „cikány“ a řešit „cikánskou otázku“ zpracovávané právě takovými odborníky jako je poslankyně Válková, zajišťovali sterilizaci romských žen i mužů, násilný rozptyl a rozvrácení romských rodin, odebírání dětí do dětských domovů. Následky této politiky pociťují Romové dodnes. Zejména při prosazování lidských a občanských práv a svobod.
Vyspělost každé demokracie symbolizuje postoj státu k agendě lidských práv. To znamená jejich dodržování, vymahatelnost i potrestání za jejich porušování. Boj s komunismem byl bojem za naše lidská a občanská práva. Pokud politici kvůli vlastním zájmům slevují z těchto základních principů, přistupují na nebezpečný kompromis. Z lidskými právy a svobodami totiž nelze obchodovat ve stylu něco za něco. Postoj vrcholných politiků v kauze Válková Urválek pro nás může být varovným signálem. Z lidských práv a svobod se může v budoucnu stát jen prázdná fráze.
Ladislav Bílý, Josef Duna, Ondrej Giňa st., Gremium romských regionálních představitelů