Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Fotografie mužů v bílých kápích a hajlování. Sparta odsoudila chování svých fanoušků, dostanou doživotní zákaz vstupu na stadion

16. května 2025
Čtení na 2 minuty
Fanoušci pražské Sparty (FOTO: Zdeněk Ryšavý)
Fanoušci pražské Sparty (FOTO: Zdeněk Ryšavý)
Fotbalová Sparta odsoudila projevy rasismu v řadách svých fanoušků. Pražský klub spolupracuje s policií a chce udělit doživotní zákazy vstupu na domácí stadion.

Policisté řeší v souvislosti se středečním utkáním mezi Sigmou Olomouc a AC Spartou Praha tři přestupky, kterých se dopustili fotbaloví fanoušci. Policisté během bezpečnostního opatření zaznamenali na sociálních sítích fotografii skupinky fanoušků pořízenou zřejmě před samotným utkáním u Merkurovy kašny v Olomouci. “Policisté se danou událostí intenzivně zabývají, zjišťují veškeré související okolnosti a po vyhodnocení získaných poznatků stanoví případnou právní kvalifikaci,” dodala mluvčí. Na snímku je zachyceno 11 mužů v bílých kápích, někteří z nich mají vztyčenou pravici.

Čtvrtý tým prvoligové tabulky na fotografii zareagoval razantně. “AC Sparta Praha odsuzuje projevy rasismu, antisemitismu a nenávistného chování ve všech formách. Na stadionu i mimo něj. Ve společnosti, ale i v řadách vlastních fanoušků. Tyto postoje jsou nepřijatelné a v přímém rozporu s hodnotami, které klub dlouhodobě zastává,” stojí v prohlášení.

Fotografií z Olomouce se už zabývá policie, Sparta s ní spolupracuje na identifikaci osob. Stejně jako v případě transparentu K. K. K., který se objevil na tribuně stadionu na Letné během zápasu s Plzní. Zkratka by mohla odkazovat k rasistické organizaci Ku-klux-klan.

“Sparta bude – stejně jako činí v případě vyvěšení transparentu K. K. K. při pohárovém utkání s Plzní – plně spolupracovat s Policií ČR a bude realizovat všechny v rámci platné legislativy možné kroky vedoucí k identifikaci osob zachycených na fotografii, která byla pořízena v Olomouci ve středu 14. května. Po ztotožnění daných osob ze strany PČR a předání jejich údajů klubu Sparta přistoupí k udělení doživotních zákazů vstupu na stadion,” uvedla Sparta.

“Klub zároveň ještě zintenzivní preventivní i represivní opatření v souvislosti s tímto nepřijatelným typem chování. Už před začátkem aktuální sezony klub neobnovil permanentní vstupenku fanouškovi kvůli extremistické symbolice na dresu, zakázal potisk čísla 88 na dresech v oficiálním fanshopu a před každým domácím utkáním promítá videospot s Costou Nhamoinesu, který připomíná nulovou toleranci vůči rasismu,” napsal letenský klub.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon