FOTOGALERIE: Na Romech mě fascinuje schopnost udržet si kulturu a dědictví i v zoufalých podmínkách, říká fotograf
V Oslu nedávno vyšla kniha o norských Romech s jeho fotkami. Život Romů dokumentoval v Bulharsku, na Slovensku nebo třeba v Bělé nad Radbuzou nedaleko Plzně. „Na Romech mě fascinuje schopnost udržet si svou kulturu a dědictví navzdory tomu, v jak zoufalých životních podmínkách často žijí,“ říká pro server Romea.cz norský fotograf Gorm K. Gaare.
První fotoaparát dostal, když mu bylo šest, v patnácti měl svou první fotokomoru. Fotografii začal studovat v Norsku, později se rozhodl pro studium v zahraničí – a tři roky strávil na pražské FAMU. „Nechtěl jsem na nějakou typickou školu, do Londýna nebo do New Yorku. Fascinovaly mě země východní a střední Evropy – a tak jsem se v roce 1997 vydal studovat do Prahy,“ říká.
Gorm K. Gaare se narodil v roce 1972 v Norsku. Fotografii studoval v Norsku a na FAMU v Praze. Deset let žil v Berlíně, dnes už pátým rokem v Oslu. Pracuje jako fotograf na volné noze pro různé, většinou skandinávské noviny a časopisy.
Jedním z jeho témat byl dokumentární projekt o Romech. Seznámil se s třináctičlennou romskou rodinou žijící v jednom domě v Bělé nad Radbuzou na Plzeňsku a během svých nesčetných návštěv fotografoval její každodenní život.
„Když jsem přišel do České republiky, uvědomil jsem si, jakým podmínkám tu Romové čelí. Problémy s xenofobií, diskriminací ve školách a dalších institucích, velmi špatné životní podmínky. Dlouho jsem váhal, protože jsem byl velký fanoušek Josefa Koudelky a nechtěl jsem jít ve stopách jeho práce,“ přibližuje Gorm, proč si téma vybral.
FOTOGALERIE
Později fotografoval Romy na Slovensku a v Bulharsku. „Šlo převážně o vesnice a ghetta, kde byla naprostá chudoba. Byl to pro mě silný zážitek – podmínky pro život tam byly horší než kdekoliv jinde, co jsem viděl,“ říká.
Osmého dubna, na Mezinárodní den Romů, vyšla v Oslu kniha „Venku je zima“ s podtitulem o „Romech v Norsku“ (v originále Ute er det kaldt. Om romer i Norge). Publikace přibližuje život norských Romů (více o Romech v Norsku si přečtěte v našem článku zde) – i na fotografiích, které fotil Gorm.
„Romská komunita v Norsku je oproti té české malá, jde o šest až sedm set lidí. Řekl bych ale, že norská životní úroveň je většinou vyšší,“ přibližuje. Cestu k lepšímu soužití s majoritou vidí v respektu a toleranci: „Většinová společnost by se také neměla divit tomu, že jsou Romové k různým snahám nebo projektům skeptičtí. Jejich historická zkušenost s odmítáním a diskriminací již trvá mnoho desetiletí.“
FOTOGALERIE