Firma používala nacistické symboly jako své logo. Nejvyšší soud nařídil znovu případ otevřít

Nejvyšší soud (NS) nařídil znovu otevřít kauzu stavební firmy s logem, které se podobalo jednomu z nacistických symbolů. Městský soud v Praze původně zprostil jednatele firmy obžaloby. Nejvyšší státní zástupce Igor Stříž však podal dovolání, se kterým uspěl. ČTK to řekl mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Petr Malý.
“NS se ztotožnil s naším názorem, že trestný je projev podpory neonacistickým hnutím též prostřednictvím užívání symboliky již zaniklého hnutí nacistického. Věc bude muset znovu projednat Městský soud v Praze,” uvedl Malý.
Muž se dostal před soud kvůli stavební buňce umístěné na staveništi v Koněvově ulici v Praze. Na stěně byl pod názvem firmy také obrázek lebky se zkříženými nástroji – kladivem a dlátem. Podobal se vojenské insignii Totenkopf. Umrlčí lebku používaly jako svůj symbol oddíly SS, ozbrojené organizace německé nacistické strany. Dále byl na buňce nápis Stavební služby se zvýrazněnými písmeny S v obou slovech.
Obvodní soud pro Prahu 3 uznal muže vinným z projevu sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka. Uložil mu peněžitý trest 50.000 korun. Podle obvodního soudu podnikatel prostřednictvím zvolené symboliky vyjadřoval sympatie k neonacistickému hnutí.
Městský soud však jednatele zprostil obžaloby. Dospěl k závěru, že logo je sice nevkusné, ale jeho použití nelze kriminalizovat. Neodkazuje prý k žádnému konkrétnímu aktivnímu extremistickému hnutí, přičemž původní německý nacismus je mrtvá ideologie.
Stříž trval na tom, že zvolená symbolika vyjadřovala krajně nacionalistické názory. Připomněl, že stejné symboly nechal muž umístit také na auta a oblečení zaměstnanců, přičemž tvrdil, že o historii se nezajímá a lebku spojoval se symbolikou smrti v mexické kultuře. Nejvyšší státní zástupce obhajobě neuvěřil.
“Úmysl obviněného při znalosti významu užitých symbolů zahrnoval i projev sympatie k neonacistickému hnutí. Pokud by obviněný s tímto hnutím sympatizovat nechtěl, jistě by si jeho symboly z vlastní vůle neobjednal k vyhotovení a nezobrazil přímo na majetku stavební společnosti, jíž byl jednatelem,” stálo v dovolání.