Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Finance z EU na sociální projekty by měly být vypláceny zpětně. Ministerstvo financí prakticky navrhuje "odstřihnout" neziskovky od evropských peněz

12. srpna 2019
Čtení na 3 minuty
Ministryně financí Alena Schillerová (FOTO: www.mfcr.cz)

Ministerstvo financí v čele s Alenou Schillerovou plánuje změny v systému vyplácení dotací z Evropského sociálního fondu. Peníze na tzv. měkké projekty by charity a neziskové organizace čerpaly až zpětně. Podle zástupců neziskovek by taková praxe prakticky odřízla neziskové organizace od evropských peněz. Záměr kritizují i  resorty, které dotace na sociální projekty z Bruselu rozdělují. Informoval o tom server iROZHLAS.cz.

Dopad může mít změna pravidel na celý neziskový sektor, jak upozorňuje Daniel Hůle z organizace Člověk v tísni. “Je to opatření, které fatálně postihne neziskové organizace. Ani my bychom to nebyli schopni utáhnout, natož většina dalších neziskovek,” řekl pro iROZHLAS.cz s tím, že záměr resortu nahrává především velkým firmám. “Primárně vytváří zisk a nakumulované peníze mohou investovat. Bude to jejich velká konkurenční výhoda,” doplnil Hůle.

 Asociace veřejně prospěšných organizací ČR: “Víme, že pro neziskovky to může být obrovský problém. Na kofinancování nemají volné prostředky a ex post financování jim nedovolí odpovědné finanční řízení. Hrozí, že se podstatně sníží podíl prostředků, které neziskovky z fondů EU čerpají. Už nyní se přitom pohybuje jen kolem 2 – 3 %.”

Současná praxe je takové, že na začátku realizace projektu je vyplacena zálohová platba, z této zálohové platby pak organizace financuje aktivity projektu. Většinou po půl roce pak utracené peníze vyúčtuje. Poskytovatel dotace pak ověří správnost použití finančních prostředků a pokud je vše v pořádku pošle realizátorovi projektu další splátku. Takovému financování se říká ex-ante.

Pokud by peníze byly vypláceny zpětně – financování ex-post – bylo by to v rozporu s fungováním neziskových organizací, protože nemají jiné prostředky, jak svoje projekty předfinancovat. “Na tyto aktivity jim oproti investičním projektům nikdo nepůjčí, nemají čím ručit,” řekla pro iROZHLAS.cz Eva Schönherrová z České biskupské konference.

Druhou diskutovanou změnou by pak podle serveru iROZHLAS.cz mělo být zvýšení spolufinancování (kofinancování) projektů z Evropského sociálního fondu v nadcházejícím programovém období. I to je problém především pro neziskové organizace, u kterých jsou náklady hrazeny vesměs ze sta procent.

Proti změnám se staví Asociace veřejně prospěšných organizací ČR. “Víme, že pro neziskovky to může být obrovský problém. Na kofinancování nemají volné prostředky a ex post financování jim nedovolí odpovědné finanční řízení. Hrozí, že se podstatně sníží podíl prostředků, které neziskovky z fondů EU čerpají. Už nyní se přitom pohybuje jen kolem 2 – 3 %,” uvedla Asociace na sociální síti.

Ministerstvo školství, které vede Robert Plaga (ANO), je pro zachování stávajícího modelu. “Financování ex-post považujeme za likvidační. Příjemci by si museli brát půjčky, aby projekt mohli vůbec rozjet, což by veškeré aktivity prodražilo, zpomalilo, a především ohrozilo kvalitní projektové záměry,“ uvedla Lednová.

Stejně tak se proti současnému záměru ministryně Schillerové staví také Ministerstvo práce a sociálních věcí Jany Maláčové z ČSSD, který má pod sebou podporu na sociální projekty. “Provedli jsme dotazníkové šetření mezi příjemci, jehož výsledky závažnost problému potvrzují. Zrušení ex-ante financování by zásadním způsobem snížilo množství předkládaných žádostí o podporu a tudíž i absorpční kapacitu budoucího programu,“ popsal Vladimír Dostálek z tiskového oddělení ministerstva práce.

Ministerstvo financí chce změnou pravidel ulehčit zejména státnímu rozpočtu. „Největším negativním dopadem a zároveň důvodem pro omezení tohoto typu poskytování finančních prostředků je nepoměrně velký převis výdajů státního rozpočtu, které se vynakládají na předfinancování evropských prostředků, nad souvisejícími příjmy,“ vysvětlila Anna Fuksová z tiskového odboru resortu.

O pravidlech pro rozdělování evropských peněz na další období 2021–2027 se stále diskutuje. Současný záměr ministerstva tak není definitivní a může se změnit. Uvedl na závěr server iROZHLAS.cz.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon