Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Fedor Gál: Nikdy tady nebylo tolik šancí prožít plný život

21. března 2015
Čtení na 2 minuty
Fedor Gál a Rudolf Dzurko v dokumentárním cyklu Příběhy pro Natálku. (Foto: Archiv Romea.cz)

Nostalgické vzpomínání na dobu komunismu je čtvrt století po pádu tohoto režimu nepochopitelné, řekl v rozhovoru pro ČTK slovenský sociolog a bývalý disident Fedor Gál, který včera oslavil 70. narozeniny. Jeden ze zakládajících členů hnutí Veřejnost proti násilí také nechápe, proč lidé nenávidí politiky, které si sami zvolili. Kritice politiků se ale nevyhýbá.

V rozhovoru negativně hodnotil jednání prezidenta Miloše Zemana i lídra hnutí ANO, ministra financí a vlastníka Agrofertu Andreje Babiše.
"Paradox doby: Nikdy tady nebylo tolik šancí prožít plný život jako teď. A nikdy tady nebylo současně tolik naštvaných lidí," řekl Gál.

Dodal, že nerozumí náladám té části společnosti, která sentimentálně vzpomíná na časy komunismu, a naopak není spokojena s demokratickými politiky. "Vždyť oni je nenávidí, ty lidi, které si vybrali ve svobodných volbách," řekl. Důvodem je podle něj to, že materiální očekávání řady lidí přesahuje jejich možnosti, a proto jsou zklamaní.

Gál, který dlouhodobě podporuje prozápadní ukrajinské aktivisty, nesouhlasí s plánovanou cestou prezidenta Zemana do Moskvy na oslavy 70. výročí konce druhé světové války. Proti této cestě v minulých dnech protestovala řada především opozičních politiků. Zeman podle Gála dění na Ukrajině zkresluje. "On sám ve věci ruské agrese na Ukrajině lhal a lhal i v čase, kdy už bylo zjevné, že tam ruští vojáci jsou," řekl.

Zeman podle něj také není prezidentem dolních deseti milionů, jak prohlašoval v prezidentské kampani. "Rád říká, že v úřadu prezidenta vystoupil na Mount Everest. To je strašně špatná metafora. On tam není za své horolezecké výkony, on tam je, aby sloužil zájmům občanů této země," řekl Gál. Řada z nich má podle něho pocit, že Zeman jejich zájmy zradil, dodal.

Jako další negativní jev současné politické scény vnímá postavu lídra hnutí ANO Babiše. "Je v obrovském konfliktu zájmů. Má nejasnou minulost pokud jde o vznik jeho majetku, pokud jde o jeho angažmá v tajné policii. Už toto by ho mělo v normálním demokratickém režimu diskvalifikovat z výkonu role předního politika," řekl Gál. Varoval také před Babišovou kritikou České televize. "On když něco řekne, to není jenom kritický hlas. To je přímo úder na solar plexus. Vždyť oni můžou tu televizi zlikvidovat. Kritický hlas je v pořádku, mocenské zásahy, to už je něco jiného," dodal.

Fedor Gál se narodil 20. března 1945 v terezínském ghettu. Nejprve vystudoval chemii, ve druhé polovině 70. let studoval sociologii. Založil hnutí Veřejnost proti násilí, které se podílelo na pádu komunismu. Po roce 1989 začal působit jako vysokoškolský pedagog. Byl spoluzakladatelem TV Nova. Se svým synem vede nakladatelství G plus G.

Gál se věnuje i dokumentaristice. Jeho poslední film Vzdálená blízká pojednává o stárnutí a smrti. Premiéru má 26. března v kině Lucerna.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon