Evropští velvyslanci si dnes prohlédnou kritizovanou detenci pro uprchlíky v Bělé pod Bezdězem
Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) dnes předvede velvyslancům evropských zemí detenční zařízení pro uprchlíky v Bělé pro Bezdězem na Mladoboleslavsku. Tábor, kritizovaný kvůli údajně špatnému přístupu k běžencům, si prohlédne také ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD), která má v gesci ochranu dětí. Mimořádně se do střeženého areálu dostanou i novináři. Chovanec kritiku přístupu Česka k uprchlíkům dlouhodobě odmítá.
Podmínky v detenčních zařízeních kritizovala ombudsmanka Anna Šabatová, nelíbí se ani některým ministrům nebo neziskovým organizacím. Česko za přístup k běžencům pokáral i Vysoký komisař OSN pro lidská práva. Podle Chovance zařízení splňují standard 21. století. Podmínky pro pobyt uprchlíků se podle ministra zlepšují.
Ředitel Organizace pro pomoc uprchlíkům (OPU) Martin Rozumek označil v rozhovoru se švýcarskou rozhlasovou a televizní stanicí (SRF) podmínky v českých detenčních zařízeních pro uprchlíky za nelidské a ponižující. Česká policie podle Rozumka intenzivně vyhledává syrské, irácké či pákistánské uprchlíky, kteří si zvolili Českou republiku jako tranzitní zemi. Tyto lidi pak umisťuje do detenčních zařízení, a to včetně dětí, nezletilých bez doprovodu a celých rodin.
"A to z jednoho důvodu: aby odstrašila ostatní. Všem uprchlíkům tak je dáván signál, aby si našli jinou trasu. Chtějí tudíž břemeno svalit na jiné země," řekl Rozumek.
Šabatová po kontrole v detenčních zařízeních uvedla, že se v nich děti mají hůře než čeští vězni. Mimo jiné jim prý schází teplé oblečení či obuv. Veřejná ochránkyně práv také popisovala, že jsou děti v zařízeních vystrašené z přítomnosti policie a bezpečnostní služby. Po jednání s Chovancem později řekla, že nastal výrazný posun.