Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Evropský soud pro lidská práva: Česká republika zaplatí odškodné 100 tisíc korun Jaroslavu Suchému kvůli jeho zařazení do zvláštní školy

30. září 2022
Čtení na 2 minuty
Jaroslav Suchý (FOTO: David Sedlecký, Wikimedia Commons)
Evropský soud pro lidská práva (ESLP) zveřejnil podrobnosti o vyrovnání mezi vládou České republiky a Romem Jaroslavem Suchým. Česká vláda souhlasila se zaplacením 4000 EUR jako mimosoudního vyrovnání kvůli zařazení Suchého do zvláštní školy.

Česká republika zaplatí Jaroslavu Suchému 4000 Euro (cca 100 tisíc korun) kvůli tomu, že byl v roce 1985 zařazen do zvláštní školy na základě toho, že je Rom. Informaci zveřejnil Evropský soud pro lidská práva (ESLP), na který se v roce 2016 Suchý obrátil. Suchého zastupovalo Evropské centrum pro práva Romů (ERRC) a spor byl ukončen mimosoudním vyrovnáním.

“Jsem rád, že došlo k ukončení letitého sporu se státem a nabídku na mimosoudní vyrovnání jsem po poradě se svým právním zástupcem přijal,” řekl pro zpravodajský server Romea.cz Jaroslav Suchý. “Peněžní vyrovnání kompenzuje diskriminační jednání, které jsem zažil,” dodal Jaroslav Suchý.

Suchý žil v dětském domově, do zvláštní školy jej poslal chebský odbor školství v roce 1985. Deset let byl nucen navštěvovat základní školu určenou pro děti s mentálním postižením, protože mu bylo řečeno, že nezvládá učivo v běžném vzdělávání. Základní vzdělání si doplnil po dosažení plnoletosti, později složil maturitu.

Suchý již dříve uvedl, že ho zařazení do zvláštní školy připravilo o možnost vzdělávat se a uplatnit se.

Suchý zažaloval nejdříve Ministerstvo školství a neúspěšně po něm žádal půl milionu korun. Jeho dovolání zamítl Nejvyšší soud, a protože nebyl úspěšný ani u Ústavního soudu, obrátil se v roce 2016 na Evropský soud pro lidská práva (ESLP).

Jádrem jeho případu bylo, zda Suchý jako romské dítě, netrpělo diskriminačním zacházením kvůli státní praxi zapisování romských dětí do speciálního školství.

„Mimosoudní vyrovnání je vždy kompromisem a může být určitým zklamáním, protože je to způsob, jak úřadům zabránit v plném výkonu spravedlnosti. Přesto jsme za pana Suchého rádi, že po tolika letech je jeho případ konečně uzavřen a že se mu dostalo tohoto peněžního vyrovnání.“ uvedl právní konzultant ERRC Michal Zálešák.

Česká vláda má tři měsíce na to, aby žadateli vyrovnání zaplatila.

Již dříve Evropský soud pro lidská práva vyhověl stížnosti 18 Romů, kteří si rovněž stěžovali na zařazení do zvláštní školy. Soud tehdy uložil Česku, aby diskriminaci romských žáků zamezilo.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon