Evropská komise pošle miliony eur nezávislým médiím. Bez nich se dezinformacím neubráníme, říká Jourová
Evropský plán na obranu demokracie před hybridními hrozbami má na starosti česká eurokomisařka Věra Jourová (ANO). Jednou z hlavních priorit je podpora nezávislých médií a investigativní žurnalistiky. Tímto směrem pošle Evropská komise přes pět milionů eur. „Je to jen začátek,“ věří Jourová.
Mezi hybridní hrozby patří v první řadě dezinformace, šíření konspiračních teorií a nenávistného obsahu, ale i netransparentní zadávání politických reklam a jejich cílení na základě psychologického profilování a neznámých algoritmů online platforem.
V tomto boji proti virtuálním hrozbám by měl pomoci v první řadě tzv. Digital Services Act, který Komise představí do konce tohoto roku. Ten má vůbec poprvé stanovit jasná pravidla pro internetové společnosti a online platformy včetně povinnosti výše zmíněný obsah vyhledávat a mazat. Stejně tak by tato legislativa měla obsahovat i ustanovení týkající se netransparentního profilování, cílení reklam a fake news a fungování algoritmů sociálních sítí.
To ale podle místopředsedkyně Komise pro transparentnost a evropské hodnoty Věry Jourové (ANO) nestačí. Vedle Digital Services Act se tak v příštích měsících vytvoří rovněž Akční plán pro demokracii (Democracy Action Plan), jehož představení je naplánováno také na konec roku 2020.
Akční plán má balíček legislativních návrhů pro digitální služby v mnohém doplňovat. Jourová, která má vytvoření Akčního plánu na starosti, si pro něj vytyčila tři hlavní cíle – posílit svobodu a nezávislosti médií, rozšířit odpovědnost mediálních a online platforem a ochránit demokratické procesy a instituce.
Prozatím se zdá, že právě posilování svobody a nezávislosti médií je pro Komisi priorita číslo jedna. Na počátku března totiž uvolnila 5,1 milionu eur, které mají evropským médiím pomoci vyrovnat se se současnými problémy.
Ochrana pro novináře
Tato částka by měla být rozdělena mezi několik projektů. První z nich má za cíl poskytnout ochranu reportérům a pokrýt oblasti spojené s ověřováním faktů, vyvracením dezinformací, informováním veřejnosti a posilováním mediální gramotnosti. K tomuto účelu Komise vyčlenila z uvedené částky 1,4 milionu eur, a to konsorciu pod vedením Evropského centra pro svobodu tisku a médií (European Centre for Press and Media Freedom, ECPMF).
Další částku ve výši 1,5 milionu eur pak získá International Press Institute (IPI). Cílem tohoto projektu je podpořit přeshraniční investigativní žurnalistiku v EU. Pomoci má ale i větší mobilitě mladých novinářů či k vytvoření evropských mediálních rad, které by měly klást důraz na etické standardy novinářské práce.
Tyto projekty a finance jsou prvním střípkem do rozsáhlé mozaiky, která by během letošního roku měla vyrůst právě do podoby Akčního plánu pro demokracii, který bude mít podle Jourové za úkol „bránit a podporovat demokracii“.
„Čelíme velmi preciznímu cílení (politické reklamy a dezinformací), které je založeno na našem chování,“ uvedla před nedávnem Jourová. „Nevíme, jak je tento obsah šířen, není to transparentní, ani nevíme kdo vytváří dané algoritmy,“ dodala.
Proti tomu by měl bojovat především Digital Services Act, bez posilování nezávislých médií to však podle Jourové nepůjde.
„Užiteční idioti“
„Demokracie nemůže fungovat bez svobodných a nezávislých médií. Novináři by měli být schopní pracovat a psát beze strachu. Uvedené projekty jsou jen začátek,“ upozornila.
Digital Services Act, který přinese regulaci online platforem a internetových společností, jde podle Jourové ruku v ruce právě s Akčním plánem pro demokracii, který má posílit média.
V této souvislosti Jourová opakovaně připomíná i šíření dezinformací a fake news ze strany Ruska a Číny, jejichž cílem je pomocí vedení informační války podkopávat evropskou demokracii.
„Budou v tom pokračovat dokud jim neukážeme, že takovou agresi a zasahování nebudeme tolerovat,“ prohlásila během diskuzního panelu, který se konal z kraje tohoto roku, a zdůraznila, že je třeba naučit se vyhledávat přesné zdroje dezinformací.
„Jsme znepokojeni i tím, kolik dezinformací šíří i samotní Evropané. Někteří z nich to dělají kvůli zisku, další jsou jen užitečnými idioty,“ uzavřela.
Euractiv.cz, text byl původně publikován na HlidaciPes.org.