Eurobarometr: Nejvíce diskriminovanou skupinou v Evropě jsou Romové, více než pětina Evropanů se cítila v posledním roce diskriminovaná
Podle nového průzkumu Eurobarometru, který se zabývá postoji Evropanů k diskriminaci, obtěžování, rovnosti pohlaví a LGBTIQ právům, se více než polovina respondentů domnívá, že v jejich zemi je rozšířená diskriminace na základě toho, že je člověk Rom, má jinou barvu pleti, etnický původ, genderovou identitu nebo sexuální orientaci. Zhruba pětina respondentů uvádí, že se v posledních 12 měsících osobně cítila diskriminovaná nebo zažila obtěžování.
Průzkum, který byl proveden mezi 26 404 občany EU, se zaměřil na jejich zkušenosti a postoje k diskriminaci, obtěžování, rovnosti pohlaví, LGBTIQ právům, integraci Romů a sociálnímu začleňování. Průzkum je součástí pravidelného monitorování veřejného mínění v EU, které provádí Evropská komise.
Podle průzkumu se 65 % respondentů domnívá, že v jejich zemi je rozšířená diskriminace na základě toho, že je člověk Rom, 61 % na základě barvy pleti, 60 % na základě etnického původu, 57 % na základě genderové identity (být transgender) a 54 % na základě sexuální orientace. Jedinou výjimkou je diskriminace na základě náboženství nebo víry, která je nyní méně pravděpodobná, že bude vnímána jako rozšířená (42 %) ve srovnání s rokem 2019 (o 5 procentních bodů méně).
Zhruba pětina (21 %) respondentů uvádí, že se v posledních 12 měsících osobně cítila diskriminovaná nebo zažila obtěžování (o 4 procentní body více než v roce 2019). Nejčastěji zmiňovanými formami diskriminace nebo obtěžování jsou věk, pohlaví, „politické názory“, „socioekonomická situace“ a „obecný fyzický vzhled“. Veřejná místa a práce jsou hlavními místy, kde dochází k diskriminaci nebo obtěžování.
Průzkum také poukazuje na to, že je potřeba více úsilí při integraci romské populace v zemích EU. Pouze kolem čtvrtiny respondentů si myslí, že snahy, které jsou v jejich zemi vynakládány na integraci romské populace, jsou účinné. Výsledky se však v jednotlivých zemích výrazně liší. Například v České republice považuje romskou integraci za funkční pouze 19 % dotazovaných.
Když bylo respondentům položena otázka na kritéria, která mohou znevýhodnit kandidáty při náboru do zaměstnání, respondenti nejčastěji zmiňovali věk kandidáta (52 %) a jeho způsob oblékání nebo prezentace (50 %). Následující kritéria jsou každé zmiňována alespoň třetinou respondentů: obecný fyzický vzhled (44 %), zdravotní postižení (43 %), být Rom (42 %), barva pleti (39 %), přízvuk (35 %) a etnický původ (34 %).
Průzkum Eurobarometru je jedním z největších a nejkomplexnějších průzkumů o veřejném mínění v Evropě. Jeho cílem je poskytnout důkazy a informace, které pomohou tvůrcům politik a zákonodárcům v EU a v členských státech chránit a podporovat základní práva všech občanů EU.
DOKUMENT
ZDROJ: Eurobarometr