ERRC: Právní řešení případu smrti Stanislava Tomáše může trvat několik let, v průběhu vyšetřování není možné zveřejňovat důvěrné informace
Podle Jonathana Lee z Evropského střediska pro práva Romů (ERRC) může právní řízení týkající se případu Stanislava Tomáše, který zemřel po zákroku policie 19. června v Teplicích, trvat i několik let. Řekl to ve vyjádření, kde zároveň informoval o novinkách v případu. Jonathan Lee všechny požádal, aby nepožadovali zveřejnění různých důvěrných informací, což v průběhu řešení celého případu není možné. ERRC společně s neziskovými organizacemi v ČR zajistilo rodině Stanislava Tomáše právníka, který nyní celý případ právně řeší.
PŘEPIS CELÉHO VYJÁDŘENÍ
Dobrý den, toto jsou nejnovější zprávy z Evropského střediska pro práva Romů (ERRC) ohledně právních kroků v souvislosti se smrtí Roma Stanislava Tomáše z 19. června v Teplicích v České republice.
ERRC najalo v České republice advokáta, který bude zastupovat zájmy rodiny pana Tomáše. Tento advokát byl počátkem tohoto týdne v Teplicích a podepsal plnou moc s rodinným příslušníkem pana Tomáše. Podali jsme trestní oznámení týkající se jeho smrti, ke které došlo po policejním zákroku. Od tohoto okamžiku se časový harmonogram případu řídí českým právním systémem.
Nemůžeme proto odhadnout, jak dlouho případ bude trvat – ale mohu vám říci, že s ohledem na další podobné případy, které jsme zastupovali v minulosti, bude právní řízení trvat možná i několik let.
ERRC a naši partneři v České republice jsou odhodláni prozkoumat všechny dostupné právní možnosti, a to jak na domácí, tak na evropské úrovni tak, aby bylo zajištěno, že se rodině oběti dostane spravedlnosti.
V době, kdy žaloba čeká na vyřízení a právní kroky stále probíhají, právní zástupce a členové rodiny žádají všechny zúčastněné strany, aby nepožadovali žádné důvěrné informace, které nelze veřejně sdílet se zástupci tisku nebo občanské společnosti.
Tato událost je výjimečná tím, že byla zachycena na videu. Většina z mnoha případů policejní brutality nebo vražd, kterými se ERRC zabývá, nejsou natočeny, a proto se jim nedostává této úrovně pozornosti ani veřejné podpory. Téměř 50% všech našich právních případů se týká pochybení policistů vůči Romům. Pochybení policistů je bezpochyby nejviditelnější a jeden z nejčastějších typů případů porušování lidských práv, kterému Romové v Evropě čelí.
Budeme i nadále využívat všechny naše odborné znalosti, zdroje a zkušenosti v boji proti tomuto chování ze strany policie. A budeme pokračovat v úsilí o změnu chování institucionálně rasistických policejních složek, zastupitelských úřadů a jejich představitelů, tak jako to děláme už 25 let
Děkujeme za vaše projevy podpory, které jsme obdrželi.
Budeme vás samozřejmě standardními způsoby informovat o všech novinkách týkajících se tohoto případu v České republice.