Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Dvojí metr? Policista za smrt mladíka zakleknutím dostal podmínku. Případ Roma Stanislava Tomáše zůstal bez trestu, řeší ho soud ve Štrasburku

21. května 2025
Čtení na 3 minuty
Ilustrační FOTO: Envato Elements
Spravedlnost (FOTO: Envato Elements)
Krajský soud ve Zlíně pravomocně rozhodl o podmíněném trestu pro bývalého policistu Pavola Oprchala, který při zákroku v Uherském Brodě v roce 2022 usmrtil sedmnáctiletého mladíka. Odsouzený nesmí působit u bezpečnostních sborů. Případ vyvolává pozornost kvůli paralelám s úmrtím Roma Stanislava Tomáše v Teplicích v roce 2021, kde však české úřady odpovědnost policistů odmítly. Podle Miroslava Brože ze sdružení Konexe je zarážející, že úřady v obou případech postupovaly rozdílně, přestože byly okolnosti velmi podobné – rozdíl podle něj spočívá mimo jiné v etnicitě obětí.

Policie v aktuálním případu proti mladíkovi zasahovala 12. května 2022 v Nivnické ulici v Uherském Brodě. Stalo se tak poté, co pod vlivem LSD skákal z mostu do řeky Olšavy a pak také na auto. Nejaktivnější z policistů mladíka zalehl a pak po poutání zaklekl, přičemž se mladík udusil.

Policista Pavol Oprchal se před prvoinstančním soudem hájil, že si mladíka po zákroku už jen přidržoval kolenem a netlačil na něj. “Já mam jenom jediný vzkaz pro mladé kolegy, ať do takových zákroků nejezdí. Ať si zapálí cigaretu a počkají někde za rohem,” řekl po vynesení rozsudku Oprchal.

Soud rozhodl, že použití donucovacích prostředků bylo nepřiměřené. Krajský soud zmírnil původní trest z tří na dva roky odnětí svobody s podmíněným odkladem a zákazem působení v ozbrojených složkách na pět let. Podle soudce šlo o nešťastnou souhru okolností, avšak policista porušil předpisy.

Obhajoba tvrdila, že zákrok byl nezbytný a že mladík představoval hrozbu, avšak odvolací soud odmítl návrh na zproštění viny a další dokazování. Případ možná ještě posoudí Nejvyšší soud.

Podle Miroslava Brože u tohoto případu existuje velká řada podobností s případem Stanislava Tomáše. “Hlavní rozdíl vidím především v tom, že Stanislav Tomáš byl Rom a mladík z Uherského Brodu nebyl Rom. Zdá se ale, že zapojené úřady a vyšetřující orgány postupovaly v obou případech velmi jinak, zatímco v případu Stanislava Tomáše došlo vyšetřování k závěru, že nikdo neudělal žádnou chybu a zakleknutí bylo v zcela v pořádku, v Uherském Brodě došlo k úplně jiným závěrům a dokonce došlo k odsouzení zaklepávajícího policisty,” uvedl pro zpravodajský server Romea.cz Miroslav Brož, který dlouhodobě pomáhá rodině zemřelého Stanislava Tomáše.

Případ Stanislava Tomáše nadále řeší Evropský soud pro lidská práva (ESLP) ve Štrasburku. Česká vláda trvá na tom, že zákrok byl přiměřený, avšak právní zástupci rodiny upozorňují na fatální pochybení – pozdní přivolání záchranky, nevyhodnocení životních funkcí a nedostatečné vyšetřování. Rodina Tomáše s podporou Evropského centra pro práva Romů a Fóra pro lidská práva tvrdí, že policie použila nepřiměřenou sílu a že stát nedokázal vyšetřit možné etnické motivace zákroku. Podle jejich názoru došlo k porušení práva na život a zákazu diskriminace. Advokát Maroš Matiaško již dříve zdůraznil, že případ ukazuje na selhání institucí, které mají chránit práva občanů.

Miroslav Brož ocenil odvahu sestry zesnulého Simony Tomášové: „Místo toho, aby zvolila ticho, rozhodla se bojovat a hledat spravedlnost,“ uvedl. Věří, že případ u ESLP může vést ke změnám v policejní praxi, především v oblasti výcviku, použití síly a zacházení s lidmi v psychickém rozrušení. Kritizuje i selhání při použití kamer, které mohly poskytnout klíčové důkazy. Zdůrazňuje, že podobné případy mohou ukázat Romům i dalším občanům cestu k mezinárodní ochraně, pokud tuzemské orgány selžou. Rodina Stanislava Tomáše vnímá řízení u ESLP jako poslední šanci na dosažení spravedlnosti.

Stanislav Tomáš byl 19. června 2021 zadržen policisty, kteří mu několik minut klečeli na krku a nohou. Videozáznam z incidentu se rychle rozšířil na sociálních sítích a vyvolal protesty Romů. Policie následně prohlásila, že smrt byla způsobena intoxikací drogami, nikoli samotným zákrokem. Tyto závěry však byly zpochybněny nezávislými odborníky i právními zástupci rodiny.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon