Drtivá kritika ministra Jurečky a jeho Romů: Nechutná politická hra, nemáte právo mluvit za Romy! Udělali jste z nás pobírače sociálních dávek
![Marian Jurečka (FOTO: Wikimedia Commons, European People's Party)](/_next/image?url=https%3A%2F%2Fromea.cz%2Fapp%2Fuploads%2F2025%2F02%2Fjurecka-5.jpg&w=3840&q=75)
Vystoupení několika Romů na tiskové konferenci s ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou, kde podpořili reformu sociálních dávek, vyvolalo vlnu ostrých reakcí. Řada zástupců romské komunity, odborníků na sociální politiku i členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny se důrazně ohradila proti způsobu, jakým byli Romové prezentováni v souvislosti s novelou zákona.
AUDIOVERZE ČLÁNKU
Kritici upozorňují na to, že účast několika jednotlivců na tiskové konferenci byla účelová, že nemají mandát zastupovat romskou komunitu jako celek a že jejich vystoupení posílilo stereotypní vnímání Romů jako pobíračů sociálních dávek.
Na tiskové konferenci po jednání sněmovního sociálního výboru vystoupili René Baláž z iniciativy Nová Vize 2020 a Lubomír Obst z organizace Unie Romů – Restart plus. Oba podpořili změny v sociálním systému a zdůraznili, že romská komunita se zákonem souhlasí, chce se aktivně zapojit na trhu práce a nechce být vnímána pouze jako příjemce sociálních dávek.
“Já bych chtěl především poděkovat panu ministrovi za novelu tohoto zákona. Vystupuji zde za romskou minoritu. Naše komunita se chce aktivně podílet, nechceme už být jenom pobírači sociálních dávek, chceme si hledat vhodné zaměstnání. Tento zákon nám připadne jako motivační, protože lidi povzbuzuje k tomu, aby si práci hledali,“ uvedl například Baláž.
Zmocněnkyně Fuková: Sociální dávky se primárně netýkají Romů, ale osob v tíživých životních situacích
Mezi Romy vyvolalo vystoupení obrovskou vlnu kritiky. Zmocněnkyně Rady vlády pro záležitosti romské menšiny Lucie Fuková zdůraznila, že sociální dávky nejsou romské téma, ale týkají se všech lidí v tíživých životních situacích. „Sociální dávky se primárně netýkají Romů, ale osob v tíživých životních situacích, kteří potřebují pomoc s překonáním sociálních nejistot,“ uvedla pro zpravodajský server Romea.cz Fuková.
Upozornila, že reforma ještě není schválena a připomněla, že během její přípravy zaznívala kritika například k definici zranitelnosti domácnosti nebo dopadům na samoživitele a seniory. „Mou rolí není vyjadřovat se k dávkám, považuji to za stereotypní pohled. To je úlohou odborníků na sociální pomoc, která by měla být v adekvátní míře poskytovaná všem bez rozdílu,“ dodala Fuková.
Tišer a Ščuka: Vláda využívá Romy jen jako kulisu k reformě
Podle člena Rady vlády pro záležitosti romské menšiny Davida Tišera bylo vystoupení Romů na tiskové konferenci dalším příkladem symbolické politiky, kdy Romové dostávají prostor pouze tehdy, když je potřeba mluvit o dávkách, chudobě nebo vyloučení.
„Ministr Jurečka opět ukázal, jak funguje symbolická politika – Romové dostanou prostor jen tehdy, když se mluví o sociálních dávkách. Kde byli Romové při debatách o školství, zdravotnictví, podnikání nebo kultuře? Nikde,“ uvedl Tišer. “Když je ale potřeba legitimizovat novelu zákona, která se dotkne nejzranitelnějších, najednou se najdou tváře, které mají ministrova slova potvrdit,” dodal David Tišer.
Podle něj tento selektivní přístup vede k tomu, že Romové jsou veřejností vnímáni pouze jako příjemci dávek, zatímco jejich úspěchy v jiných oblastech se ignorují. „Romové nejsou jen příjemci dávek, jsou to lékaři, učitelé, podnikatelé, umělci – ale takové na tiskovkách ministra nikdy neuvidíme. Tahle politická hra je nechutná a je nutné se proti ní ostře postavit. Tento přístup je neakceptovatelný. Romové nejsou kompars pro vládní politiku!“ dodal Tišer.
Podobně ostře se vyjádřil také další člen Rady vlády Tomáš Ščuka, podle kterého bylo využití Romů na tiskové konferenci součástí politického marketingu. „Ač je dle opakovaných slov ministra Jurečky tato legislativní změna namířena vůči všem nepracujícím, v marketingu této novely používá Romy na začátku i na konci. Úplně nejvíce ideální pak je, když vybraný zástupce Romů potvrdí slova extrémistů a populistů o zneužívání sociálních dávek romskou komunitou,“ uvedl Ščuka.
“Tento přístup od křesťanských demokratů nemá s principy a hodnoty demokracie nic společného. Naopak u nízkopříjmových, zranitelných skupin občanů tímto ztrácíte důvěru, která se pak ve volbách projevuje podporou antisystémových populistických subjektů,” dodal člen vládní rady Tomáš Ščuka.
Další členky Rady vlády pro záležitosti romské menšiny Aleny Gronzíkové zpochybnila oprávnění hovořit René Baláže mluvit jménem celé romské komunity. “Jakou romskou komunitu máte, René Baláži, na mysli, že zastupujete? A jakým právem si dovolujete mluvit za všechny Romy k zákonu o revizi dávek?” uvedla Gronzíková a upozornila, že novela zákona se dotkne širokého spektra obyvatel, nejen Romů.
“Novela zákona se dotkne všech skupin obyvatelstva, ať už jde o pracující rodiny s dětmi, samoživitele, nemocné lidi nebo nezaměstnané z jakéhokoliv důvodu – tedy všechny zranitelné skupiny. A to nemusím mít IQ génia, abych to pochopila. Tohle je neomluvitelné a za mě drzé, že se takto kvůli vlastním ambicím a zviditelnění prezentujete,” dodala.
Gronzíková zároveň kritizovala ministra Jurečku za to, že na tiskovou konferenci nezval odborníky, ale jednotlivce bez odpovídajícího mandátu. “Pro mě je zcela nepochopitelné, že se ministr Jurečka za MPSV jako předkladatel zákona sníží k tomu, že vezme v podstatě lidi z ulice a nechá je mluvit, jen aby zvýšil svoje politické body. Pane ministře, poradním orgánem vlády, tedy i Vaším, je Rada vlády pro záležitosti romské menšiny se svou zmocněnkyní. Tohle je víc než ubohé a dehonestující,” uzavřela Gronzíková.
Spojení spolků: Reformu nepodporujeme, Baláž nereprezentuje komunitu
Vystoupení Romů po boku ministra Jurečky vyvolalo negativní reakce nejen u členů rady a zmocněnkyně, ale i mezi zástupci romských organizací. Spojení spolků (nejen pro Romy), které zastřešuje Roma Spolek HK, Roma Spolek Náchod a JSC Jaroměřské Sociální Centrum, vydalo prohlášení, v němž důrazně odmítlo, že by Baláž zastupoval celou komunitu.
„Spojení spolků se důrazně ohrazuje proti tvrzení, že pan René Baláž zastupuje romskou komunitu a že Romové podporují novelu ministra Mariana Jurečky. Tato prohlášení považujeme za nepřesná a zavádějící,“ uvedli zástupci spolků Roman Samko a Dana Chromeková.
Podle spolků je romská komunita různorodá a nelze ji reprezentovat jediným hlasem. Média by podle nich měla zohlednit široké spektrum názorů Romů a nesklouzávat k tvrzením, že reforma má v romské komunitě jednoznačnou podporu.
Analýza komentářů na sociálních sítí: 87 % reakcí bylo negativních
Na sociálních sítích vyvolalo vystoupení Romů po boku ministra Jurečky ostrou debatu. Na základě bleskové analýzy komentářů, kterou provedl zpravodajský server Romea.cz, nejčastěji na sociálních sítích organizace ROMEA zaznívaly tři hlavní postoje.
Prvním byla kritika, že Baláž a Obst nemají mandát hovořit za Romy, což uvedlo 38 % komentujících. „Kdo jim dal právo mluvit za všechny Romy? Já žádného z nich neznám a většina Romů, co znám, s touhle reformou nesouhlasí,“ napsal například jeden z komentujících.
Část diskutujících (27 %) vyjádřila obavy, že reforma ve skutečnosti lidem v nouzi uškodí. Diskutující varovali, že sloučení dávek a přísnější pravidla mohou vést k propadu nejchudších rodin do ještě hlubší nouze. „Říkají, že chtějí motivovat lidi k práci, ale co když žádná práce není? Co má dělat matka samoživitelka, která nemá hlídání? Místo pomoci nás hodí přes palubu,“ napsala jedna z diskutujících.
Dalších 22 % komentujících vnímalo vystoupení Romů na tiskové konferenci jako politickou strategii ministra Mariána Jurečky a poukazovalo na to, že jejich přítomnost byla účelová. „Tohle je jen divadlo pro kamery. Najdou pár lidí, co jim to odkývou, a pak to prodají jako podporu celé romské komunity. Ve skutečnosti to většina Romů odmítá,“ napsal jeden z komentujících.
Nejmenší skupina, tvořená 13 % diskutujících, reformu podpořila a argumentovala tím, že dávky mají být podmíněné prací. Celkově byla většina reakcí negativní (87 %), což ukazuje na hlubokou nedůvěru velké části romské komunity k reformě i k těm, kteří ji veřejně podpořili.
Stručné shrnutí článku
Ostrá kritika tiskové konference – Vystoupení několika Romů po boku ministra Jurečky na podporu reformy sociálních dávek vyvolalo silnou kritiku. Odborníci i členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny upozorňují, že tito jedinci nemají mandát mluvit za celou komunitu.
Symbolická politika a stereotypizace – Kritici tvrdí, že vláda využívá Romy jako kulisu k prosazení zákona, čímž posiluje stereotyp, že Romové jsou hlavně příjemci sociálních dávek.
Odmítavý postoj romských organizací – Spojení romských spolků se distancovalo od tvrzení, že reforma má podporu celé romské komunity, a označilo Baláže za nereprezentativního.
Negativní reakce veřejnosti – Analýza komentářů na sociálních sítích ROMEA ukázala, že 87 % reakcí bylo kritických, přičemž lidé nejčastěji zpochybňovali oprávnění jednotlivců mluvit za Romy a obávali se negativních dopadů reformy.