Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Dříve odsouzený násilník Vítězslav Kroupa půjde před soud za svůj rasistický komentář pod fotem prvňáčků z Teplic

26. dubna 2019
Čtení na 2 minuty
Původní fotografie této třídy prvního stupně v Plynárenské škole v Teplicích v České republice vyvolala v roce 2017 vlnu rasismu online. Slovo v azbuce překrývající se s obrázkem je „Neklan“, odkaz na facebookovou stránku pojmenovanou podle mytického Český princ a představující nacionalistický obsah, ze kterého byla fotografie sdílena (od té doby byla smazána). Zpravodajský server Romea.cz rozmazal tady tváře žáků, aby chránil jejich identitu.

Posledním obviněným kvůli případu nenávistných příspěvků pod fotografií prvňáků z Teplic je Vítězslav Kroupa. Svým komentářem veřejně podněcoval nenávist vůči Arabům a Romům, píše státní zastupitelství. Kroupa napsal konkrétně: „Ještěže jsou ze ZŠ Plynárenská. Řešení se přímo nabízí.“ Hrozí mu až 3 roky, a to i kvůli publikovaným neonacistickým fotografiím. Z obžaloby k případu také vyplývá, že Kroupa byl v minulosti ve vězení kvůli násilí. Informoval o tom server iRozhlas.cz.

„K fotce arabských a romských dětí připsal komentář, který naráží na likvidaci židovského národa za druhé světové války v plynových komorách, přičemž nenávist obviněného vůči arabskému i romskému etniku plyne ze zadokumentovaného obsahu jeho profilu. Jeho jednání tak jednoznačně směřovalo k tomu, aby podnítil ve společnosti nenávist k těmto etnikům,“ argumentuje v obžalobě Kroupy státní zástupce Pavel Norek. Kroupa na policii potvrdil, že komentář skutečně napsal on. Prý už si to ale nepamatuje. 

Z obžaloby vyplývá, že Kroupa se kromě komentáře na adresu dětí bude u soudu zpovídat také ze šíření neonacistických materiálů, které policie našla na jeho facebookové zdi. „Ve veřejně přístupné části na svém profilu zobrazil uvedené fotografie Adolfa Hitlera, Hermana Göringa a říšské orlice s hákovým křížem, což jsou symboly či postavy jednoznačně adorované a užívané jako symboly soudobou neonacistickou scénou,“ upozorňuje státní zástupce Norek.

Řečí paragrafů se podle něj Kroupa dopustil přečinů projev sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka a podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod. Za to mu hrozí trest šest měsíců až tři roky.

Obžaloba navíc upozorňuje, že nejde zdaleka o první mužův problém se zákonem. Před soudy stanul celkem čtyřikrát a nakonec skončil za mřížemi.

„Byl trestán pro různé činy, mimo jiné násilného charakteru, kdy, ač v prvních třech odsouzeních šlo o tresty odnětí svobody původně podmíněně odložené, nakonec mu všechny tři byly přeměněny na trest nepodmíněný, který mu byl rovnou uložen v případě čtvrtého odsouzení. Z výkonů těchto trestů byl podmíněně propuštěn v listopadu 2014,“ vypočítává státní zástupce. Kroupa se podle něj dopustil ohrožení pod vlivem návykové látky nebo vydírání.

Podle státního zástupce „je jednoznačně prokázáno, že obviněný byl i je, byť se k tomu nehlásí, jak je u takovýchto trestných činů a z nich podezřelých osob obvyklé, příznivcem neonacistických hnutí.“

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon