Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Dostupné bydlení: Jurečka plánuje navýšit investice do jeho výstavby až o 15 miliard

22. dubna 2024
Čtení na 2 minuty
Marian Jurečka (FOTO: Wikimedia Commons, Stanmott)
Marian Jurečka (FOTO: Wikimedia Commons, Stanmott)
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) by chtěl navýšit investice do výstavby dostupného bydlení o deset až 15 miliard korun. Současná výše investic odpovídá spíše potřebám jednoho kraje. Uvedl to minulý týden na setkání zástupců developmentu v České národní bance. Návrh zákona o podpoře v bydlení, který vypracovaly ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) a ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV), je součástí reformy, podle které by mělo být vyčleněno do roku 2026 sedm miliard korun a měly by sloužit na výstavbu nových dostupných nájemních bytů.

“Uvědomuji si debaty okolo nového stavebního zákona, zkrácení stavebního řízení a digitalizace. Předpokládám, že to se nám podaří dotáhnout v letošním roce tak, aby byl systém plně funkční. Zároveň řešíme, jak ještě dále rozpohybovat investiční odvahu obcí a dalších investorů. Teď je otázka, abychom my na politické úrovni našli více peněz, než se kterými se v současnosti počítá,“ řekl Jurečka.

Návrh zákona o podpoře v bydlení nemá sám o sobě řešit výstavbu a s tím související investice, ale má ukotvit základní principy pro řešení bytové nouze. Zákon je součástí takzvané reformy Bydlení pro život, prosazované MMR, jejímž cílem je kromě jiného také zajistit potřebné investice na výstavbu a rekonstrukce dostupných nájemních bytů. Investice na výstavbu jsou poté součástí jejího dalšího programu Dostupné bydlení, provozovaným Státním fondem podpory investic (SFPI).

Podporu bude možné využít na novostavby, stavební úpravy nebo přístavby. Část z peněz lze použít okamžitě na maximálně 40 procent celkových nákladů při splnění konkrétních požadavků. Následný dotovaný úvěr ve výši základní sazby EU pro ČR snížený až o tři procentní může být až do 65 procent ceny projektu. Celkově by dotace a výhodný úvěr mohly pokrýt až 90 procent investice. Splatnost je do 30 let a předčasné splacení je bez poplatků. Žádat o ni může například územní samosprávný celek, státní příspěvková organizace nebo církev.

Na začátku března Sněmovna schválila novelu, která umožňovala financovat dostupné bydlení ze SFPI, skutečnému stvrzení ale bránil chybějící souhlas Evropské komise, že je financování v souladu s pravidly veřejné podpory. Rozhodnutí ČR dovoluje poskytnout podporu sektoru dostupného nájemního bydlení do roku 2030 ve výši až 12 miliard. Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) před rokem uvedl, že do výstavby bytů by chtěl zapojit také soukromé zdroje nebo mezinárodní instituce jako Evropskou investiční banku, a navýšit tak investice celkově na až 20 miliard korun.

Systém je dobře nastavený například podle Jana Řežába, majitele a předsedy správní rady JRD, současná investice sedm miliard korun je ale pouze “kapkou v moři”. Problémem pro investice také může být nárůst cen nájemného bydlení. Kombinace soukromých a veřejných investic je podle Marcely Fialkové, ředitelky developera UDI Group, nezbytná. Je třeba ale dbát na efektivitu výstavby a projekty musí být pro soukromé investory výnosné.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon