Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

DOKUMENTY: Jak žádat o odškodnění za protiprávně provedenou sterilizaci

20. prosince 2021
Čtení na 2 minuty
Ilustrační foto (FOTO: Pixabay)

Ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo postup při podání žádosti o přiznání nároku na poskytnutí jednorázové peněžní částky nezákonně sterilizovaným osobám. Česká republika schválila odškodnění tento rok, čímž bylo završeno desetileté úsilí mnoha lidí a dosaženo jednoho z největších lidskoprávních vítězství roku 2021.

DOTAZY

lze zaslat na email pro@mzcr.cz nebo zavolat na 224 972 173 na právní odbor Ministerstva zdravotnictví

Podle Ministerstva zdravotnictví mohou oběti protiprávních sterilizací, které byly provedeny od července 1966 do konce března 2012, podávat žádosti od 1. 1. 2022 do 1. 1. 2025. Při prokázání nároku získají 300.000 korun.

Oběti musí prokázat, že došlo k provedení sterilizace v rozporu s právem, tzn. že především nebyl udělen souhlas ke sterilizaci nebo byl souhlas udělen při porušení právních předpisů. Tím se rozumí zejména různý nátlak, donucení či přesvědčování, aby se zdravotnímu výkonu zabraňujícímu plodnosti osoba podrobila. Rovněž se za porušení právních předpisů považuje i skutečnost, “že oprávněná osoba nebyla srozumitelným způsobem a v dostatečném rozsahu informována o svém zdravotním stavu a o účelu, povaze, předpokládaném přínosu, možných důsledcích a rizicích navrhovaného zdravotního výkonu a o jiných možnostech řešení zdravotního stavu, jejich vhodnosti, přínosech a rizicích.”

Oběti protiprávních sterilizací mohou podávat žádosti od 1. 1. 2022 do 1. 1. 2025. Při prokázání nároku získají 300.000 korun.

“Za sterilizaci provedenou v rozporu s právem se považuje také sterilizace, k níž byla oprávněná osoba motivována vyplacením sociální dávky podle tehdy platných předpisů o sociálním zabezpečení,” uvádí v dokumentu Ministerstvo zdravotnictví.

Podle dokumentu samotné provedení sterilizace k vyplacení jednorázové částky nepostačuje.

Za důkazy k prokázání protiprávní sterilizace ministerstvo typicky považuje zdravotnickou dokumentaci ze zdravotnického zařízení, kde ke sterilizaci došlo. Důkazem může být také listina prokazující, že žadatelce byla vyplacena příslušná sociální dávka, jejíž poskytnutí bylo vázáno na podstoupení výkonu sterilizace.

Pro urychlení vyřizování žádosti ministerstvo doporučuje zaslání kopií takových dokumentů, pokud je má žadatelka nebo žadatel k dispozici.

“Žadatel/ka může k prokázání skutečnosti, že ke sterilizaci došlo v rozporu se zákony, předkládat i další listinné důkazy nebo navrhovat výslechy svědků,” uvádí se v dokumentu Ministerstva zdravotnictví, který je možný společně se vzorem žádosti stáhnout i ze zpravodajského serveru Romea.cz.

S podezřením na protiprávní sterilizace v Česku, a to především romských žen, přišlo v roce 2004 Evropské centrum pro práva Romů (ERRC). Desítky žen se pak přihlásily ombudsmanovi, některé se obrátily i na soudy. Vládní výbor proti mučení navrhl zavést odškodné už v roce 2006. V roce 2009 se za protiprávní zákroky omluvila tehdejší vláda. Za to, že stát porušoval práva lidí a neodškodnil je, sklízela ČR léta kritiku. Zákon o odškodném letos přijal Parlament a podepsal prezident.

DOKUMENTY

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon