Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Do Českých Budějovic přijel vlak připomínající transporty Židů a Romů

31. ledna 2012
Čtení na 2 minuty

Na českobudějovickém nákladovém nádraží si může veřejnost ode dneška prohlédnout historické vagony, které popisují transporty Židů a Romů do koncentračních táborů. Výstava připomíná 66. výročí začátku deportací slovenských Židů. Cílem je přiblížit hlavně mladým lidem, jaké hrůzy se za druhé světové války odehrály, protože stále existují snahy holokaust relativizovat, řekli dnes novinářům tvůrci netradiční expozice.
Ve vlaku se tehdy vlastně začaly tyto hrůzné osudy psát. “Jeden z prvních transportů odjel z Popradu 25. března 1942. Vezl z východního Slovenska do Osvětimi 1000 židovských děvčat. Jedno z nich zemřelo ještě během cesty,” uvedl náměstek ředitele Muzea Slovenského národního povstání Roman Hradecký.

Jen v první vlně transportů v roce 1942 odjelo ze Slovenska 57 transportů a v nich 57.752 Židů. Válku jich přežilo jen kolem 800. “Chceme připomenout dobu, kdy zlo zvítězilo nad dobrem. Bez paměti není svědomí a bez svědomí není zodpovědnost,” vysvětlil Hradecký.

Expozice vznikla na základě vzpomínek lidí, kteří měli to neuvěřitelné štěstí, že transporty i pobyt v koncentračních táborech přežili. První vagon slouží jako výstavní sál, v němž návštěvníci najdou fotografie i dopisy, historii protižidovských opatření po roce 1938 i výpovědi 20 konkrétních lidí pronásledovaných nacisty.

Druhý vůz vypadá tak, jak ho poznaly oběti holokaustu. Na zemi jsou mřížkou vyznačena místa pro každého transportovaného, aby si návštěvníci mohli vyzkoušet, jak malý prostor tam lidé měli. Uvnitř jsou jako tehdy pouze dvě vědra – jedno s vodou na pití, druhé sloužilo jako toaleta. Autentický zážitek dotvářejí figuríny a dokumentární film s výpověďmi přímých účastníků transportů, který natočili mladí filmaři.

Výstava o slovenských transportech zůstane v Českých Budějovicích do 18. dubna. Kvůli výluce není na hlavním nádraží, ale asi 70 metrů jižně od něho v prostoru nákladového nádraží, které nedávno provizorně sloužilo autobusové dopravě. Výstava celkem projede 12 českých měst a skončí symbolicky v Terezíně, kde skončili svou pouť i někteří ze slovenských Židů.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon