Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Divadlo o brutální vraždě podle skutečného příběhu uvede spolek Činoherák v Ústí nad Labem

14. ledna 2015
Čtení na 2 minuty
Marinus Schöberl byl zavražděn 13. července 2002 německými neonacisty v Potzlow (Zdroj: de.wikipedia.org)

Spolek Činoherák Ústí uvede drama Kopanec Andrese Veiela a Gesine Schmidtové o brutální vraždě teprve šestnáctiletého chlapce z východoněmecké vesnice Potzlow. Soubor se páteční předpremiérou hry vrací do budovy Činoherního studia na Střekově. Kopanec otevírá cyklus Tři podoby svobody.

Činoherák Ústí je vůbec prvním souborem, který v Česku Kopanec dramaticky ztvárnil. Skutečný příběh šestnáctiletého Mariuse se odehrál v roce 2002. Mladík odjel na výlet do vesnice Potzlow. Jeho poslední stopy byly zaznamenány, když popíjel se svými kamarády, pak zmizel. Po čtyřech měsících bylo objeveno jeho tělo. Z vraždy byli obviněni tři podobně staří chlapci, kteří se hlásili k pravicovým extremistům. Důvodem brutální vraždy mělo být to, že chlapec vypadal podle neonacistů jako Žid. “Tenhle text jsme měli v pozornosti delší dobu. V době radikalizace části evropského islámského obyvatelstva a proti tomu stoupající popularitě pravicového radikalismu je to, myslím, velice aktuální,” řekl ČTK dramaturg Vladimír Čepek.

V hlavních rolích se přestaví Marta Vítů jako matka dvou útočníků. Brutální vrahy hrají Jan Plouhar a Václav Hanzl. Podle režiséra Michala Skočovského spolek hru připravoval tři čtvrtě roku. “Bylo to složité. Už jenom z toho důvodu, že původní text vznikal jako soubor výpovědí a my jsme museli předat dokumentární text do dramatické podoby. Byla to dlouhá cesta,” uvedl Skočovský. Hru považuje za odraz společnosti. “V médiích se dnes a denně skloňuje xenofobie a ten text je v podstatě odrazem současné společnosti. Je to výraz pokory k samotnému bytí,” doplnil Skočovský.

Předpremiéru odehraje Činoherák Ústí v pátek, premiéra se uskuteční v pondělí 19. ledna. Spolek se tak vrací do budovy v ústecké čtvrti Střekov. Původní Činoherní divadlo odtud odešlo loni na jaře po neshodách, které mělo s bývalým vedením města ohledně financování. Soubor pak založil spolek Činoherák Ústí. Domovskou scénu má spolek v budově bývalého kina Hraničář. Představení na Střekově od něj prozatím nakupuje příspěvková organizace města Činoherní studio. Za každé platí zhruba 75.000 korun. Spolek požádal ústecký magistrát o dotaci 12 milionů korun na letošní rok. Zastupitelé by se jí měli zabývat zřejmě na únorovém zasedání.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon