Divadelní představení a debaty o citlivých tématech jako nástroj vzdělávání
Před měsícem skončilo letní setkání BARUVAS, které bylo, stejně jako ty předešlé, velmi úspěšné. Na hotelu v Týnci nad Sázavou se sešlo více jak 40 romských studentů středních a vysokých škol.
Ačkoliv je jedním z nejdůležitějších úkolů projektu BARUVAS spojovat romské studenty a poskytovat jim bezpečný prostor pro osobní rozvoj a sdílení zkušeností, každé BARUVAS má své unikátní téma. Tím letošním byla diskriminace a Hate speech.
Divadlo jako skvělý nástroj pro diskusi
Divadelní představení jsou součástí programu BARUVAS téměř od začátku. „Myslíme si, že divadlo je ten správný přístup k rozpoutání diskuze nad tématy, kterým se chceme věnovat. Představte si, že máte 40 studentů, kteří se vidí poprvé a mají o něčem diskutovat. Prolomit ledy a začít s nenáročnou ale velmi efektivní technikou divadla je to pravé ořechové. Studenti se ve skupinkách blíže seznámí, napíší scénář, navrhnou kostýmy, a nakonec nám svou hru zahrají. Neznám lepší techniku, která by nám ukázala, jak danou problematiku vnímají studenti,“ říká Štefan Balog, manažer stipendijního programu organizace ROMEA.
Hned druhý den po příjezdu měli tedy studenti možnost tak citlivá a mnohdy těžká témata jako je diskriminace, rasismus nebo hate speech předvést před publikem. Před samotným představením měli studenti možnost zjistit více informací o tom, co to hate speech je díky workshopu Štefana Baloga.
„Divadlo je velmi důležité k pochopení a vyjádření svého názoru na nejrůznější témata, se kterými se mnozí z nás denně potkávají. Právě rasismus, hate speech a diskriminace je něco, co jsme každý z nás někdy v životě zažil. Právě proto jsem ráda, že můžu svoje zkušenosti, zážitky ale i třeba nápady k řešení situací vyjádřit pomocí divadla,“ říká Vanesa Harvanová, studentka Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem.
Diskuse o všem, co nás pálí…
Následující den bylo jen přirozené, že bude následovat diskuse, a to se také stalo. Moderátorka a novinářka Jarmila Balážová se ujala moderování této diskuse.
„Studenti se ze začátku trochu zdráhali mluvit o svých pocitech a vlastních zkušenostech, ale po chvíli se uvolnili a spolu s kolegy jsme se dozvěděli věci, které jsme ani nečekali. Myslíme si, že je důležité, že studenti mezi sebou sdílí své zkušenosti. Pomáhá to i nám v další práci s nimi,“ říká Balog.
Program BARUVAS vznikl v roce 2016 a je součástí Stipendijního programu organizace ROMEA, který podporuje romské studenty v cestě za jejich sny. Právě soustavná práce s romskými studenty se ukazuje jako jeden z nejdůležitějších nástrojů v boji s diskriminací a stereotypy.
Organizace ROMEA se ve spolupráci s Evropským centrem pro práva Romů (ERRC) věnuje projektu, který mapuje tzv. Hate Speech a spolu s Forem pro lidská práva připravuje trestní oznámení na osoby, které svými internetovými příspěvky hanobí, urážejí nebo nabádají k vraždění Romů. Tento projekt podpořilo EVZ.