Diskuzní podvečer: Lety u Písku, místo aktivismu

Lety u Písku, místo aktivismu to je název diskuze, kterou pořádá dnes od 16 hodin v Národním památníku na Vítkově Centrum Romů a Sintů v Praze, specializované pracoviště Muzea romské kultury.
V roce 2017 došlo k odkupu vepřína, postaveného na místě bývalého koncentračního tábora pro Romy a Sinty, aby zde mohl být vystaven památník: Lety u Písku. Památník holokaustu Romů a Sintů v Čechách.
Cesta k tomuto historickému momentu ale podle pořadatelů diskuze nebyla jednoduchá, první zdokumentované snahy o zpietnění místa sahají do počátku 60. let.
Jak těžké bylo pro tyto a všechny další hlasy čelit nezájmu či neochotě společnosti zabývat se holokaustem Romů a Sintů? A symbolizuje budoucí památník v Letech vyrovnání se české společnosti s nacistickou perzekucí Romů a Sintů za druhé světové války?
To jsou otázky, na které se pokusí odpovědět trojice pozvaných diskutujících. Čeněk Růžička, předseda Výboru pro odškodnění romského holocaustu v ČR, potomek přeživších českých Romů, Gabriela Hrabaňová, ředitelka Evropské sítě romských organizací ERGO Network, bývalá vedoucí kanceláře Rady vlády pro záležitosti romské menšiny a Miroslav Brož, předseda spolku Konexe. Debatu bude moderovat romistka Renata Berkyová.
Jedná se o druhý ze třech komponovaných (pod)večerů pod taktovkou Centra Romů a Sintů v Praze. Tři témata pro tři večery rámující romskou paměť. Tři komponované programy zasazující Romy do kontextu protiválečného odboje, odporu proti komunismu a aktivistického boje za uznání holokaustu Romů a Sintů včetně likvidaci vepřína v Letech u Písku.
Vstup na akci je zdarma. Večery romské paměti jsou doprovodným programem výstavy Genocida Romů v době II. světové války.