ZÁZNAM: Diskuze o romském holokaustu. Proč je důležité si připomínat zapomenuté oběti? Jak se změnilo naše vnímání této tragédie?
V barokním refektáři kláštera sv. Jiljí v Praze na adrese Jalovcová 2 se večer 23. května 2023 uskuteční diskuze s názvem "Holokaust Romů a Sintů", která přinese důležité pohledy na tuto temnou kapitolu dějin. Většina veřejnosti má bohužel jen omezené povědomí o romském holokaustu, který byl po mnoho let ve stínu holokaustu Židů. Avšak podle nacistické ideologie nebyli ani Romové a Sintové považováni za lidské bytosti a také se stali oběťmi systematického pronásledování a genocidy založené na "rase".
Diskuze se bude zaměřovat na specifika romského holokaustu, jeho poválečnou recepci a vývoj postojů české společnosti k této problematice. Moderátorem večera bude Petr Vizina, který přivítá tři zajímavé hosty, kteří představují odborníky na tuto tematiku.
Renata Berkyová je romistka, která se zabývá poválečnými dějinami Romů, zejména s ohledem na připomínání obětí holokaustu v romských komunitách i mimo ně. Je doktorandkou sociálních dějin na Karlově Univerzitě a výzkumnicí v Pražském fóru pro romské dějiny při Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR.
Kateřina Čapková je historička se specializací na moderní židovské a romské dějiny 20. století. Působí na Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR, kde v roce 2016 založila Pražské fórum pro romské dějiny. Externě také přednáší na New York University v Praze a na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy.
Jana Horváthová, historička a muzeoložka, je ředitelkou Muzea romské kultury v Brně. Je editorkou jedinečné sbírky romských svědectví s názvem “…To jsou těžké vzpomínky”, jejíž první díl vyšel v roce 2021.