Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Digitální přihlášky na střední školy: Problém pro romské děti z Přerova, ZŠ Boženy Němcové hledá řešení

31. ledna 2024
Čtení na 3 minuty
Přihlášky na střední školy se mohou podávat i elektronicky (FOTO: Zdeněk Ryšavý)
Přihlášky na střední školy se mohou podávat i elektronicky (FOTO: Zdeněk Ryšavý)
Ze Základní školy Boženy Němcové v Přerově, kterou navštěvují převážně romské děti, žádná přihláška na střední školu v digitální podobě prý neodejde. Tamní rodiče totiž nemají elektronickou bankovní identitu občana, škola se jim pokusí pomoci vyplnit přihlášky na webu, řekla ČTK ředitelka školy Ilona Bočinská. Podobné zkušenosti zaznívají i od dalších výchovných poradců ve městě - řada rodičů je kvůli tomu nyní žádá o osobní schůzky, zjistila ČTK. Nový systém pro podávání přihlášek bude spuštěn ve čtvrtek, uchazeči se na střední školy budou moci hlásit do 20. února.

Zákonný zástupce dítěte má na výběr ze tří možností podání přihlášky. Pokud podá přihlášku elektronicky, získá maximum možných výhod, ale podat přihlášku může také po vytištění formuláře z online systému (tzv. výpis) nebo listinným formulářem (tzv. tiskopis).

“Přihlášku lze poprvé podat zcela online s využitím identity občana či jiné národní identifikační autority. Bez ní je možné přihlášku v systému DiPSy vyplnit a následně vytisknout a poslat. Zůstává v platnosti i možnost podat přihlášku “po staru” papírově. Nově se mohou uchazeči hlásit až na tři školy/obory,” uvedlo v tiskové zprávě centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat).

Ze ZŠ Boženy Němcové se nový způsob podávání přihlášek na střední školy týká devíti deváťáků a šesti dětí, které vycházejí z osmé třídy a splnily již povinnou devítiletou školní docházku. “Rodiče tomu vůbec nerozumí, vůbec neví o co jde, pracně to stále vysvětlujeme. Stoprocentně víme, že přihlášky nebudeme elektronicky podávat přes identitu občana, protože ji rodiče nemají. Bylo nám doporučeno, abychom to jako výchovní poradci nebrali přes sebe, přes svou identitu občana. První varianta přihlášek tak pro nás naprosto nepřipadá v úvahu,” uvedla ředitelka školy.

Zástupci školy předpokládají, že budou schopni rodičům pomoci s druhou formou podání přihlášek, tedy s vyplněním na webu, vytisknutím ze systému a osobním odevzdáním. “Pokud tam však budou některé údaje, které jsou vyloženě na rodičích, a systém s nimi poté bude komunikovat, bude to problém – oni se do něj poté totiž již sami nepřihlásí,” doplnila ředitelka.

Problémy s přihlašováním digitální formou čekají výchovní poradci i z dalších základních škol. “Zrovna mi volala maminka naší deváťačky, která si vyžádala osobní konzultaci, přestože jim přes Bakaláře posíláme veškeré informace i videa. Rodiče ale mají obavy, domlouvají si se mnou schůzky, že by to chtěli vyplňovat ve škole – buď elektronicky pod mým dozorem nebo zda jim přihlášky vytiskneme,” řekla ČTK zástupkyně ředitelky školy a výchovná poradkyně na přerovské ZŠ Trávník Marcela Mrázková.

Škola se podle ní bude snažit, aby nové možnosti systému přihlášek využili rodiče co nejvíce. “Těch nejistých rodičů je však více, už mám asi pět schůzek, a to začíná být teprve teď aktuální, začínají si uvědomovat celou situaci,” uvedla Mrázková. Poukázala přitom na to, že termín pro podání přihlášek je kratší a spadají do nich i jarní prázdniny. “Jednoduché to nebude zřejmě ani kvůli lékařským posudkům – podle informací z okolí je nechtěli někteří lékaři ještě minulý týden vystavovat kvůli nedostatku informací,” dodala Mrázková.

Podle zjištění zpravodajského serveru Romea.cz zatím zvýšený zájem o pomoc s přihláškami na střední školy v elektronické formě nezaznamenala břeclavská pobočka neziskové organizace IQ Roma servis. “Zatím jsme nic takového nezaznamenali, předpokládám, že kdyby to tak bylo, požádali by rodiče o pomoc s odesláním,” uvedla pro zpravodajský server Romea.cz Alena Gronzíková s tím, že zatím klienti vše řeší se školami nebo případně se chystají podat přihlášku v papírové podobě.

To potvrzuje i Petr Banda, který spolupracuje s organizací ROMEA a pravidelně pořádá besedy s Romy a učiteli v Brně. “Podle informací od učitelů, se kterými se potkáváme na besedách, budou školy zřejmě v takových případech řešit podání přihlášky papírovou formou,” uvedl Banda pro zpravodajský server Romea.cz.

Výchovná poradkyně z přerovské školy si posteskla, že stejně jako kolegové neměla možnost vyzkoušet si přihlašovací systém dopředu, bude tak od čtvrtka ve stejné pozici jako rodiče. “Nemám tak jak rodičům dopředu poradit,” řekla ČTK. Míní, že by se mohla z její školy zhruba polovina rodičů přihlásit přes bankovní identitu; podle ní často záleží na tom, z jakého sociálního prostředí pocházejí a jak jsou zdatní v ovládání počítače.

Na střední školy se budou moci uchazeči hlásit od 1. do 20. února, podávat mohou tři přihlášky místo dosavadních dvou. Budou muset rovnou určit, na kterou školu by chtěli nejvíce. Cílem digitalizace přijímacího řízení je usnadnit proces přihlašování a zpřehlednit rozřazování uchazečů do škol na základě jejich preferencí a toho, jak u přijímacích zkoušek uspěli. Díky digitalizaci procesu už uchazeči a jejich zákonní zástupci nebudou obcházet školy se zápisovými lístky, které se ruší. Systém sám přiřadí uchazeče do škol podle jejich výsledků a pořadí škol uvedených na přihlášce, které je ale nově závazné.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon