Demonstrace Romů před budovou MPSV. Protest proti diskriminaci a rasismu se zaměří i na sociální a ekonomické problémy Romů
V pátek 8. prosince od 14 hodin se před budovou Ministerstva práce a sociálních věcí chystá demonstrace Romů okolo strany Roma Luma a Asociace romských podnikatelů, sociálních podniků, spolků a živnostníků (ARSZ), kteří si stěžují na diskriminaci v oblasti pracovního trhu, bydlení a vzdělání. Organizátory akce jsou Jan Červeňák a Jan Zajac.
“Hlavním cílem demonstrace je poukázat na diskriminaci a latentní diskriminaci a rasismus na trhu práce a bydlení. Například se setkáváme s krizovými situacemi, kdy nás oslovuje značná část Romů z celé ČR, kteří se potýkají s chudobou na takové hranici, že nás vysloveně žádají o jídlo. Upozorňuji, že jsou to lidé, kteří pracují,” uvedl pro zpravodajský server Romea.cz Jan Červeňák.
K účasti na demonstraci na sociálních sítích vyzývají také představitelé romské politické strany Roma Luma a lidé z jejího okolí. “Roma Luma demonstraci nepořádá, ale lidé z Roma Luma budou na akci vystupovat jako řečníci. Například Marco Cavali, Emil Zajac, ale také lidé z Romské demokratické strany a další,” vysvětlil Červeňák.
“V reakci na rostoucí nespokojenost romských podnikatelů, živnostníků, rodičů samoživitelů a všech Romů s diskriminací na trhu práce, se koná dne 8. prosince 2023 demonstrace před Ministerstvem práce a sociálních věcí. Romové čelí nerovným podmínkám na trhu práce, kde diskriminace a vysoké zadávací podmínky veřejných zakázek jim znemožňují uplatnit se na pracovním trhu. Navzdory kvalifikaci a vzdělání naráží na bariéry, což vede k neprávem vyšší nezaměstnanosti a závislosti na sociálních dávkách,” uvádí se v prohlášení ARSZ, které zpravodajskému serveru Romea.cz zaslal Marco Cavali, bývalý předseda politické strany Roma Luma a nynější předseda Asociace romských podnikatelů, sociálních podniků, spolků a živnostníků (ARSZ).
Podle Jana Červeňáka není možné dopředu odhadnout počet účastníků demonstrace. “Musíme přihlížet na finanční situaci Romů, která je na hraně bídy,” dodal Červeňák.
Organizátoři chtějí akci zaměřit na sociální a ekonomické problémy Romů. Své požadavky chtějí znovu zopakovat ministru Mariánu Jurečkovi, který se s některými účastníky demonstrace setkal už v pondělí.
“Budeme po ministru Mariánu Jurečkovi požadovat, aby dodržel sliby z pondělního jednání na MPSV, kde přislíbil součinnost státních podniků, národních parků, správy železnic atd. Při podlimitních zakázkách doporučí ředitelům státních firem snížení zadávacích podmínek na veřejných zakázkách,” řekl zpravodajskému serveru Romea.cz Jan Červeňák. “Ministr Marián Jurečka přislíbil možnou spolupráci s Asociací Romských podnikatelů, sociálních podniků, spolků a živnostníků,” dodal s tím, že účastníci schůzky představili ministrovi model romské integrace na trhu práce. “Romové mohou být daňovými poplatníky a zlepšit tak i ekonomickou situaci v ČR,” doplnil jeden z pořadatelů páteční demonstrace Jan Červeňák.
Podle Marca Cavaliho je nutná změna v podmínkách veřejných zakázek. “U veřejných zakázek jsou zadávací podmínky tak vysoko nastavené, že není šance se do takových výběrových řízení ani hlásit. Můžeme hovořit o nereálných referencích, které takový živnostník ani podnikatel není schopen dodat, neboť mnohdy se jedná o statisícové sumy,” uvedl v prohlášení šéf ARSZ.
“Přitom zapojení romských stavebních firem může velmi obohatit trh práce. Může to přinést jak ekonomický prospěch, neboť by takovýto podnikatelé a živnostníci mohli zaměstnat celou řadu pracovníků, a tak zároveň podpořit rozvoj stavebního sektoru. Mezi Romy jsou velmi vzdělaní lidé jako vysokoškoláci, středoškoláci i lidé s vyučenými řemesly, a přesto se setkávají s tím, že nemají šanci se na trhu práce vůbec uplatnit. Tito lidé se potom dostávají na hranici bídy a jsou odkázáni na sociální dávky,” dodal Cavali.
Podle Červeňáka nemají pořadatelé demonstrace důvěru k žádné vládě ani politikovi, protože nikdo zatím podle něj nesplnil celou řadu slibů za poslední dekádu. “Ale přesto věříme ve zdravou společnost a díky tlaku médií a veřejnosti z majority dojde k tlaku na poslance a ministry k jednání s Romy,” uvedl pro zpravodajský server Romea.cz Jan Červeňák.
Hlavní překážkou pro uplatnění Romů na pracovním trhu je podle Červeňáka rasismus, který není možné v ČR odstranit, ale je možné jej omezit. “Proto vyzýváme majoritu k podpoře romské komunity, k tomu, aby naše komunita mohla prosperovat ve společnosti, kde sociální dávky by měly být poslední možností pro člověka,” řekl na závěr Jan Červeňák, jeden ze dvou organizátorů demonstrace, která proběhne v pátek 8. prosince od 14 hodin před budovou Ministerstva práce a sociálních věcí v Praze.
Celé prohlášení ARSZ: Inovace pracovních příležitostí pro Romy a rodiče samoživitele
V reakci na rostoucí nespokojenost Romských podnikatelů, živnostníků, rodičů samoživitelů a všech Romů, s diskriminací na trhu práce, se koná dne 8. prosince 2023 demonstrace před Ministerstvem práce a sociálních věcí. Romové čelí nerovným podmínkám na trhu práce, kde diskriminace a vysoké zadávací podmínky veřejných zakázek jim znemožňují uplatnit se na pracovním trhu. Navzdory kvalifikaci a vzdělání, naráží na bariéry, což vede k neprávem vyšší nezaměstnanosti a závislosti na sociálních dávkách.
Organizátoři demonstrace zdůrazňují potřebu reálných změn v podmínkách veřejných zakázek, kdy u veřejných zakázek jsou zadávací podmínky tak vysoko nastavené, že není šance se do takových výběrových řízení ani hlásit. Můžeme hovořit o nereálných referencích, které takový živnostník ani podnikatel není schopen dodat, neboť mnohdy se jedná o statisícové sumy. Takové reference pak není podnikatel ani živnostník schopen doložit, a to i přesto, že jsou např. jako druhá nebo třetí subdodávka, neboť dodavatel sám nikdy takovou referenci nevystaví. Není žádné tajemství, že sám dodavatel tyto reference dát nechce, aby nedošlo k tomu, že se ze subdodavatele stane konkurent.
Přitom zapojení romských stavebních firem může velmi obohatit trh práce. Může to přinést jak ekonomický prospěch, neboť by takovýto podnikatelé a živnostníci mohli zaměstnat celou řadu pracovníků, a tak zároveň podpořit rozvoj stavebního sektoru. Mezi Romy jsou velmi vzdělaní lidé jako vysokoškoláci, středoškoláci i lidé s vyučenými řemesly, a přesto se setkávají s tím, že nemají šanci se na trhu práce vůbec uplatnit. Tito lidé se potom dostávají na hranici bídy a jsou odkázáni na sociální dávky.
Další takovouto velmi znevýhodněnou skupinou jsou rodiče samoživitelé. Rodič, který se musí sám starat o své děti mnohdy nemá šanci na pracovní uplatnění. Stát není ochoten takovým rodičům cíleně pomoci, ať už se zajištěním kratší pracovní doby nebo vytvořením podmínek pro práci. Znovu se potom dostáváme k tomu, že se tito lidé mnohdy setkávají s nepochopením až diskriminací, a končí nezaměstnaní a závislí na sociálním systému.
Všechny tyto ohrožené skupiny lidí se v neposlední řadě setkávají s nepochopením úředníků, kteří se k nim chovají velice neochotně až arogantně. Z jejich situací jim, ale nikterak neumí poradit ani pomoci. Východiskem by bylo navázat spolupráci mezi soukromým a veřejným sektorem a to takový, aby se propojili vládní orgány se soukromým sektorem a vytvořili se pracovní skupiny z řad Romů, které by se živnostníky a podnikateli úzce spolupracovali a měli dohled nad výběrem podlimitních zakázek. Tím by se snížila nezaměstnanost a stát by získal více prostředků do veřejné kasy.
Inovace v těchto oblastech mohou tak blahodárně přispět k vytvoření rovných podmínek pro Romy, malé podnikatele, živnostníky všeobecně, rodiče samoživitele, ale hlavně pro všechny, co chtějí pracovat a bohužel nemají nebo nedostanou šanci se na trhu práce uplatnit. A tím přispět k inkluzi Romů o kterou se ČR snaží více než 20 let.