Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Debata prezidentských kandidátů k lidským právům předcházející lidskoprávní festival Prague Pride 2012

06. srpna 2012
Čtení na 2 minuty
Kandidáti na prezidenta: Jan Fischer, Jiří Dienstbier a Miloš Zeman (koláž: Romea.cz)

Zítra proběhne v Knihovně Václava Havla debata se třemi prezidentskými kandidáty a publikem. Z kapacitních důvodů není otevřena široké veřejnosti, její diskutéři jsou vybráni ze zástupců neziskového sektoru a novinářů.

Za organizací dvouhodinové debaty, v níž přijali účast Jan Fischer, Miloš Zeman a Jiří Dienstbier, stojí organizátoři lidskoprávního festivalu Prague Pride. Daná akce festivalu předchází, on sám startuje v Praze příští týden, 13. srpna a potrvá do 19. srpna.

Debatu moderuje Veronika Sedláčková z Českého rozhlasu 1 Radiožurnálu a povede ji ve čtyřech oblastech: občanská společnost, lidská práva, diskriminace a práva LGBT osob.
Czeslaw Walek, ředitel festivalu Prague Pride k důvodům organizace této debaty uvádí:

“Míra tolerance k tzv. minoritám po pádu komunismu je do jisté míry pořád novým tématem. Postoje k těmto „novým“ skupinám jsou stále velice různorodé. Na jednu stranu český právní řád formálně zakotvuje ochranu před diskriminací, avšak její naplňování v konkrétních instancích je stále předmětem debaty. Otázka práv gay/lesbické menšiny tedy pouze zdánlivě představuje problematiku malé části společnosti. Předsudky jako je homofobie nebo sexismus jsou ukázkou toho, jak určité hranice ve společnosti nepřiměřeně dopadají jen na některé její členy, kdy určité chování nebo projevy identity jsou upřednostňovány na úkor ostatních. Důraz na to, že alternativní formy života jsou menšinové, a tudíž nepatří do běžného života, ukazuje na to, že základní zásady demokratické společnosti se nevztahují stejnou měrou na všechny občany.

Dá se tedy říci, že otázka "homosexuální rodiny" je indikátorem demokratické představivosti společnosti a zejména její schopnosti akomodovat rozmanitost ve společnosti.

To, co většinová společnost říká o homosexualitě, říká i o jiných menšinových projevech. Vytváří totiž dva paralelní světy, v nichž jsou jednotlivci žijící alternativní životy, nebo jejich jedinci, kteří jsou díky různým projevům jejich identity esencionalizování do pozice menšin, na jednu stranu formálně rovní a plnohodnotní občané, avšak na stranu druhou se tato rovnost nevztahuje na projevy, které jsou v rozporu s aktuálním společenským paradigmatem. Diskuse o gay/lesbickém rodičovství tedy nabízí vhodný kontext, v němž je možné otevřít existující kategorie a debatu o nich, hovořit o mýtech a stereotypech a zamyslet se nad rolí, kterou hrají v demokratické společnosti a funkci kterou mají”, upřesňuje Walek.

Organizátoři by rádi debatu přenášeli streamlinově a budou-li technické problémy, tak následně zveřejní záznam na stránkách Prague Pride.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon