David Tišer: V ČR neexistuje konkrétní strategie nebo plán zaměřený proti rasismu. Oběti systémového rasismu se často nebrání kvůli mnoha překážkám
V České republice neexistuje žádná konkrétní strategie nebo plán zaměřený proti rasismu, řekl David Tišer, ředitel organizace ARA ART, v úterý 12. března během prezentace výsledků výzkumu na téma institucionálního rasismu, který probíhal v osmi evropských zemích.
Titulní FOTO: David Tišer během představování výsledků výzkumu o institucionálním rasismu v osmi evropských zemí, Praha, 12. 3. 2024 (FOTO: Lukáš Cirok)
Výzkum, trvající necelých šest měsíců, byl prováděn expertními týmy, které analyzovaly existující studie a vedly rozhovory s lidmi, jež se setkali s institucionálním nebo-li systémovým rasismem. Tišer vysvětlil, že systémový rasismus vytváří bariéry pro určité skupiny společnosti, zatímco většinová populace tyto překážky nemusí čelit.
“Systémový rasismus je vlastně rasismus v rámci systému, kdy systém neumožňuje přístup k určitým službám nebo vytváří bariéry, ale pouze pro některé členy společnosti, například pro určité menšiny. Jiní, tedy většinová společnost, tyto bariéry překonávat nemusí,” uvedl David Tišer v rozhovoru pro první romskou internetovou televizi ROMEA TV.
V České republice se tento problém podle Tišera nejvíce dotýká romské menšiny, ale také vietnamské, muslimské a migrantů z třetích zemí. Příkladem může být odstraňování laviček v některých městech, což bylo opatření, které se týkalo především Romů.
“Jedním z příkladů systémového rasismu je situace, kdy se některá města na severu Čech před několika lety rozhodla odmontovat lavičky nebo zavést vyhlášky, které omezovaly pobyt venku a možnost si sednout. Tato opatření se týkala převážně Romů žijících v romských ulicích a čtvrtích, což je příklad systémového rasismu,” vysvětlil Tišer.
Jedním z hlavních zjištění výzkumu je, že oběti systémového rasismu často nepodávají diskriminační žaloby kvůli mnoha překážkám, které jim v tom brání. Cílem výzkumu je proto zjednodušit proces podávání stížností a definovat, jak by měl vypadat, aby byl přístupnější pro potenciální oběti.