Daniel Hůle: Situaci znevýhodněných lidí s bydlením by měla řešit vláda, ne starostové obcí
„Existuje skupina obyvatel, která nedokáže za běžných podmínek získat příležitost k bydlení. A tito lidé jsou z trhu s byty vylučováni,“ uvedl v rozhovoru pro Český rozhlas – Radiožurnál Daniel Hůle ze společnosti Člověk v tísni důvody, proč v Česku přibývá sociálně vyloučených lokalit.
Podle Hůleho pak tato praxe představuje příležitost pro byznys se sociálním bydlením, který ve svém důsledku vede k celé řadě negativních jevů díky koncentraci znevýhodněných lidí či chudoby včetně vzniku vyloučených lokalit.
Zároveň Hůle upozorňuje na dvě skupiny osob, které jsou na trhu s byty ohrožené. „Máme tu takzvaně chtěnou skupinu, to jsou senioři, ti mají velký problém, matky samoživitelky, děti opouštějící dětský domov. Pak tady máme druhou skupinu osob a to jsou Romové a bezdomovci,“ říká. Zatímco s první skupinou mají obyvatelé obecně spíše soucit a jsou ochotni vedle nich žít, druhou skupinu se podle něj obce snaží spíše vytěsnit.
Podle Hůleho je to ale z hlediska starostů obcí racionální jednání, protože důsledky toho, že by například přistoupili k rozptýlení znevýhodněné populace z vyloučených lokalit do jednotlivých domů ve městě se odrazí v komunálních volbách tím, že ztratí hlasy voličů. Přenášení odpovědnosti na starosty je podle něj od vlády nezodpovědné – řešení situace by se měla ujmout sama.
Zákon o sociálním bydlení, jehož koncepci v pondělí 12.10. schválila vláda, se třemi stupni bydlení podle Hůleho také problém zcela nevyřeší. Snazší by podle něj bylo snížit nechuť majitelů bytů pronajímat bydlení chudým lidem, u kterých mají obavu z toho, že jim nebudou platit nájem. Třeba tím, že by stát pomohl zaplatit kauci lidem, kteří na ni při hledání bytu nemají.
Celý rozhovor si přečtěte zde.