Další segregace: Ústecká pizzerie ukončuje doručování na sídliště Mojžíř kvůli bezpečnosti. Jsou potřeba preventivní opatření, říká budoucí policista Juraj Makula

Ústecká pizzerie Zebra pizza se rozhodla přestat zavážet jídlo na ústecké sídliště Mojžíř, kde se potýká s agresivním chováním a vyhrožováním násilím ze strany některých místních obyvatel. Pizzerie oznámila své rozhodnutí na svém facebookovém profilu, kde popsala dva incidenty, které se staly jejím řidičům. V létě dopravní podnik kvůli problémům s cestujícími zkrátil trasu trolejbusové linky 57, se zajížděním na sídliště prý mají problém i někteří řidiči taxi.
Podle vyjádření pizzerie se první incident odehrál, když řidič doručoval objednávku na sídliště a byl napaden skupinou lidí, kteří kopali do jeho vozu a vyhrožovali mu. Poté pizzerie změnila svou politiku a vozila objednávky jen na vrchní zastávku autobusu. Incident se však stal i tam.
“Dobývání se řidičce do auta, rozkopnuté světlo u vozu, vyhrožování. Absolutně nezvladatelná lokalita plná lidí, kteří nemají morální kodex, natož chování. Pár slušných zákazníků jsme tam měli a velice se jim omlouváme, ale i přesto Vaše objednávky nebude možné vyřídit, ani je zadat do systému,” napsala pizzerie na sociální síti Facebook.
Příspěvek pizzerie vyvolal mnoho reakcí na sociálních sítích. Pod příspěvkem pizzerie je i mnoho otevřeně rasistických komentářů.
“Udělali jste dobře, vjet do Mojžíre, to je jako vběhnout do pavilonu opic. Holt s cigošema to už nebude lepší,” napsal například uživatel Facebooku pod jménem Ptošek Šikorka. “Zrušit dávky a ať táhnou makat blechy černý,” píše další.
Starostka obvodní radnice Neštěmice, pod kterou Mojžíř spadá, Yveta Tomková (Vaše Ústí), řekla Právu, že se pizzerii vůbec nediví a že radnice musí provádět sečení trávy pod ochranou městské policie. “Je tam vysoká kumulace problémových obyvatel, kteří se cítí beztrestní. Viním z toho stát. Radnice má svázané ruce, žádné represivní nástroje, pouze řešení přestupků,“ uvedla Tomková.
Budoucí policista a obyvatel sídliště Mojžíř Juraj Makula: Důležitá je prevence, zavedl bych asistenty prevence kriminality
Podle studenta Juraje Makuly, který na sídlišti vyrůstal a žije tam není situace v místě dobrá. Upozorňuje především na to, že se změnila skladba obyvatel. “Dříve to tam bylo úplně jiné. když jsem tam vyrůstal, tak tam byly prolézačky, klouzačky, bylo tam čisto, byly tam lavičky, lidé se scházeli, smáli se na sebe, každý znal každého a bylo to opravdu super,” popsal již dříve pro ROMEA TV Juraj Makula.
“Postupem času se tam však začali stahovat jiní lidé. Hodně z východu Slovenska. Starousedlíci se začali odstěhovávat a nyní to tam žije už vlastním životem a stal se z toho takový uzavřený okrsek 13,” řekl Makula, který studuje na vysoké škole třetí ročník oboru kriminalistiky a kriminologie.
Podle Makuly nejde na sídlišti o nějaké závažné trestné činy, jsou to spíš takové lumpárny. “Jde třeba o rušení nočního klidu, děti dělají nepořádek, vyhazují popelnice,” popsal situaci na sídlišti Makula.
Řešením podle Makuly je na prvním místě prevence, teprve pak má nastoupit represe. “Určitě bych zavedl asistenty prevence kriminality, kteří tam dříve byli, ale projekt skončil. Přišlo mi to opravu smysluplné. Byli to místní lidé přímo z naší komunity, kteří dostali šanci hlídat na sídlišti. Měli přece jenom lepší vztah k místním a větší autoritu a lidé je poslouchali,” nastínil možnosti řešení pro ROMEA TV Juraj Makula.
“Opravdu bych šel nejdříve cestou prevence. U lidí, kde prevence nebude fungovat, tak bych teprve pak šel cestou represe. Ale ta by měla být tvrdá. Tzn. sankce jako je například odebrání sociálních dávek nebo veřejně prospěšné práce,” dodal Makula.
Miroslav Brož: Omezení hromadné dopravy komplikuje dětem vzdělávání a obyvatelům přístup do zaměstnání
Problémy na sídlišti ovlivnily již dříve i městskou dopravu. Od 31. července tam místo trolejbusu zajíždí jen autobus s celodenním nástupem předními dveřmi.
“U nás jezdí jenom jedna linka číslo 57. Aktuálně to funguje tak, že přijede autobus na sídliště, tam stojí asistent přepravy, většinou z místní z komunity, a městský policista. Nástup je možný pouze předními dveřmi, každý musí ukázat jízdní doklad a pak je vpuštěn do autobusu a ten jede ze sídliště Mojžíř pouze dvě stanice do Neštěmic. Pak musí všichni cestující vystoupit a čekat na další spoj do města,” popsal opatření dopravního podniku v praxi Juraj Makula.
Tímto opatřením chce dopravní podnik ochránit slušné obyvatele a cestující, řidiče MHD, vozidla dopravního podniku a zklidnit situaci v lokalitě. Nové opatření se podle dopravního podniku osvědčilo a zůstane tak i nadále.
“Zastavení standardní hromadné dopravy na sídliště Mojžíř situaci nezlepší, ale naopak zhorší. Tím, že je díky tomuto bláznivému a nepromyšlenému kroku města sídliště Mojžíř hůře dopravně dostupné, se jeho obyvatelům stíží cesty do zaměstnání a do škol za vzděláním. Chceme, aby obyvatelé sídliště Mojžíř pracovali a jejich děti studovaly? Tak vedení našeho města dělá opatření, která to výrazně komplikují,” uvedl pro zpravodajský server Romea.cz Miroslav Brož z organizace Konexe.
“Osobně si myslím, že se prostě blíží volby a tak ústečtí politici zase začínají ‘bojovat proti Romům’, přijímat různá protiromská opatření, která jen zhorší situaci, ale oni doufají, že jim přinesou hlasy většinově anticikanisticky naladěných voličů,” dodal Brož.
Karel Karika: Vytvoříme patrony pro jednotlivé části Mojžíře, vznikne rada
Proti změnám v dopravě protestovali i místní obyvatelé, kteří sepsali petici. “Jako obyvatelé sídliště Mojžíř pociťujeme pocit diskriminace a vyčlenění z naší vlastní společnosti. (…) Považujeme za nezbytné, aby byly na našem sídlišti vylepšeny sociální a ekonomické podmínky, což by mohlo vést ke snížení sociálního napětí a konfliktů,“ cituje z petice server iDNES.cz a uvádí bez dalších podrobností, že se radnice peticí zabývala.
“Sídliště Mojžíř je známé jako vyloučená oblast a v reakci na omezení místní dopravy jsme se rozhodli podniknout kroky k nápravě. Zorganizovali jsme petici za obnovení pravidelné linky MHD. Ačkoliv nás mnozí varovali, že situace je bezvýchodná, rozhodli jsme se nevzdat,” uvedl pro zpravodajský server Romea.cz Karel Karika, předseda Československé romské unie, který také uvedl, že je potřeba řešit rušení nočního klidu a děti, které jsou bez kontroly.
“Jako zástupci Československé romské unie se snažíme hluboce porozumět problémům, kterým čelí obyvatelé sídliště Mojžíř, a aktivně hledáme řešení. Naše práce je založená na aktivismu, neboť jsme přesvědčeni, že žádná sociální služba nemůže tuto situaci vyřešit sama,” dodal Karika, který uvedl, že prvním krokem je budování vzájemné důvěry a angažmá v uklízení sídliště. “Chceme vytvořit patrony jednotlivých částí sídliště, kteří budou mít na starosti jejich udržování,” dodal.
“Náš projekt bude pokračovat, dokud nevznikne samostatná rada Mojžíře, která převezme všechny naše dosavadní aktivity. Cílem je stát se partnerem místní samosprávy a společně pracovat na vylepšení situace v sídlišti Mojžíř,” doplnil pro Romea.cz Karel Karika, předseda Československé romské unie.