Čtvrtletní zpráva o extremismu: Policie obvinila 11 lidí v souvislosti s demonstrací DSSS v Dubí
Celkem 11 lidí bylo obviněno v souvislosti se shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti v Dubí, které proběhlo v srpnu jako reakce na incident na místním koupališti. Obviněni byli kvůli neonacistické symbolice, hajlování, napadení novináře se záměrem odebrat mu fotografický materiál a napadení dalších osob. Uvádí to Souhrnná situační zpráva 3. čtvrtletí roku 2018 týkající se projevů extremismu a předsudečné nenávisti, kterou pravidelně vydává Ministerstvo vnitra.
Na shromáždění v Dubí, které se konalo 18. srpna, se sešlo asi 50 až 100 příznivců extremistické DSSS. Neonacisté hned zpočátku shromáždění napadli fotografa serveru Parlamentní listy Víta Hassana. Těžkooděnci útočníky v průběhu shromáždění zadrželi.
Během shromáždění došlo kromě napadení novináře i k dalším fyzickým útokům agresivních neonacistů. Kamera ROMEA TV zachytila například zbabělý útok neonacisty na jednoho ze čtveřice odpůrců. Neonacista zaútočil zezadu pěstí do zátylku. Na videu je vidět jak neonacisté útočí i na mladou dívku. Extremisté uráželi další novináře. Vulgárně nadávali i redaktorce Lidových novin Šárce Kabátové.
VIDEO
DSSS svolala nenávistné shromáždění kvůli potyčce na koupališti v Dubí, kde vznikla roztržka mezi dvěma ženami údajně kvůli dětem na brouzdališti. Do roztržky dvou žen se zamíchal mladý muž, který utrpěl zranění. Policie v souvislosti s potyčkou obvinila šestadvacetiletou ženu z Teplic a okolnosti události, jejíž průběh popisují účastníci různě, vyšetřuje.
Situační zpráva potvrzuje, že v souvislosti s potyčkou na koupališti nebyl, kromě těsně po incidentu obviněné ženy, zatím nikdo další po téměř třech měsících obviněn.
Tradiční extremisté i další politická uskupení útočily pře volbami na Romy
Podle zprávy se DSSS, stejně jako Národní demokracie, které vnitro řadí mezi tzv. tradiční pravicové extremisty, pokoušely před říjnovými volbami získat pozornost protiromskou agitací.
“Radikální militantní aktivisté, kteří se dříve otevřeně hlásili k neonacistickému hnutí, se postupem času začínají opět projevovat. Po snaze obnovit konání White power music koncertů lze sledovat zvýšené aktivity některých rasisticky orientovaných chuligánských bojůvek, či v menší míře i násilnosti a projevování sympatií k neonacistickým myšlenkám,” píše vnitro ve zprávě za 3. čtvrtletí.
“Neonacistická scéna prošla generační obměnou. Došlo k oslabení dřívějších silných vazeb na tradiční extremistické politické subjekty. Mladší aktivisté se více projevují ve virtuálním prostoru. Zrevidovali svá ideologická východiska, protože se snaží být pro veřejnost přijatelnější a chtějí se vyhýbat postihu ze strany úřadů. Sice se již veřejně nehlásí k dříve oslavovanému hitlerovskému nacismu, ale stále šíří nenávistné myšlenky. V této části extremistického spektra významně narůstá zájem o bojové sporty,” dodávají autoři zprávy.
Ve zprávě je dále zmíněn útok na skupinu cizinců v Písku nebo soudní líčení se skupinou fanoušků fotbalového klubu Sigma Olomouc, kteří čelí obžalobě ze tří trestných činů pro údajně rasově motivovaný útok proti muži tmavé barvy pleti v pražské tramvaji.
Zpráva dále konstatuje, že před komunálními volbami zhrubla rétorika i některých dalších politických uskupení. “Začaly se objevovat rozličné zjevné i skryté narážky na Romy, „nepřizpůsobivé“, migranty a muslimy. Některé subjekty začaly uměle vytvářet pocit naléhavého ohrožení a hovořily o nutnosti se okamžitě bránit. Některými xenofobními projevy, zejména v prostředí internetu, se zabývaly orgány činné v trestním řízení. V justiční praxi začaly být využívány trestní příkazy, či podmíněné zastavení státními zástupci,” uvádí zpráva.
A
Zpráva naopak uvádí, že došlo k poklesu aktivit paramilitárních a domobraneckých skupin, jejichž význam média přeceňují. “Tyto novinářské texty kopírují značně přehánějící internetové prezentace samotných domobranců,” uvádí se ve zprávě s tím, že pokles aktivit domobran způsobily osobní animozity, spory o moc či neshody nad dalším směřováním.
“U některých domobranců se rozšířilo podezření, že jejich motivací k zapojení je, spíše než vlastenectví a obrana vlasti, výdělečná činnost,” píše se ve zprávě Ministerstva vnitra.
Za tři čtvrtletí roku 2018 je evidováno 146 trestných činů s extremistickým podtextem. Z toho 74 jich bylo objasněno.