Co potřebují digitálně vyloučení a ohrožení lidé? Výzkum Česko.Digital odhaluje jejich potřeby a bariéry

V České republice je zhruba 1 milion digitálně vyloučených lidí a minimálně 700 000 lidí je digitálně ohrožených. Mezi ně patří například dospělí lidé, kteří trpí sociálním vyloučením spojeným zejména s chudobou, nezaměstnaností či diskriminací; děti ve věku 12–18 let vyrůstající ve ztížených sociálních a ekonomických podmínkách a v jejich etnicky vyloučených komunitách a osamělí senioři žijící v sociálně vyloučených lokalitách. Projekt Digitální inkluze chce pochopit potřeby těchto skupin a nalézt vhodné nástroje k širšímu zpřístupnění digitálních technologií.
Česko.Digital je civi-tech organizace, jejíž tým expertních pracovníků a dobrovolníků přichází s projektem Digitální inkluze s podporou Google.org. Ten pracuje s hypotézou, že pokud budou mít digitálně vyloučení a ohrožení lidé lepší přehled o existenci a možnostech různých digitálních nástrojů a dokážou je využít, zlepší svou životní situaci.
Česko.Digital funguje jako komunita expertních dobrovolníků, kteří ve svém volném čase pomáhají státnímu a neziskovému sektoru s využitím technologií. Během prvních tří let oslovily projekty komunity na 4 000 000 lidí. Česko.Digital sehrálo klíčovou roli během pandemie, kdy se zapojilo do projektů Dáme roušky a Covid portál, a po vypuknutí války na Ukrajině se zúčastnilo projektu Stojíme za Ukrajinou. Více o komunitě najdete na www.cesko.digital.
Během první fáze projektu zjistili, že v Česku neexistují téměř žádná data zabývající se digitálně vyloučenými a digitálně ohroženými osobami. To potvrzují také výsledky nedávné studie OSF a STEM. Oslovili proto více než 30 neziskových organizací poskytujících sociální služby, s jejich klienty a klientkami si pohovořili a vyplnili s nimi dotazníky. Data zpracovali a vytvořili z nich 8 digitálních profilů – sond do skupin digitálně ohrožených a vyloučených lidí, kteří jsou klienty sociálních služeb.
„Tyto profily se v další fázi projektu stanou podkladem pro vytvoření služby zprostředkující digitální kompetence výše zmíněným cílovým skupinám. Věříme také, že profily vzniklé v rámci výzkumu Česko.Digital využijí designérské týmy, neziskové organizace či státní správa při navrhování nových služeb mířících na tyto cílové skupiny. Mohou posloužit i sociálním a terénním pracovníkům sociálních služeb k lepšímu pochopení digitálních potřeb jejich klientů,“ řekla Lujza Kotryová, lead designérka projektu z organizace Česko.Digital na tiskové konferenci k představení výsledků výzkumu.
V rámci výzkumu bylo vyplněno celkem 794 dotazníků a vedeno 61 rozhovorů. „Výstupy výzkumu ukazují, že mezi dětmi, minoritami a seniory je velký rozdíl v přístupu, překážkách, postojích a motivaci v oblasti digitálních technologií,“ uvedla Anežka Malčíková, expertní dobrovolnice-výzkumnice v Česko.Digital.
“Odlišnosti nacházíme například v míře motivace docházet na školení a webináře. Zejména u dětí a minorit řešení musí přijít za nimi (ne oni za ním),“ doplnila Malčíková. Úplné digitální vyloučení (tj. nulový přístup k internetu) se zdá být především otázkou věku – u mladších generací jde téměř výhradně o digitální ohrožení, nikoliv o vyloučení, ale stále se vyskytuje i horší varianta.
Výzkum také přinesl odpovědi na otázku, jaké jsou bariéry digitálně vyloučených a digitálně ohrožených lidí pro využívání digitálních nástrojů institucí a on-line komunikace se státem:
„Prostřednictvím výzkumu jsme identifikovali celkem čtyři hlavní bariéry. Pocit, že úředníci při on-line komunikaci nedají takovou váhu řešení jejich problémů jako u osobního jednání, strach sdílet své osobní údaje on-line, i když se jedná o komunikaci se státem; neporozumění složitým postupům a komplikovaným formulářům nekompletní informace úřadů na svých webových stránkáh, jež respondenty vede nakonec k tomu, že musí problém řešit osobně,“ upřesnila Kotryová.
Realizace projektu je plánována na dva roky s ukončením v závěru roku 2024, kdy dojde k ukončení pilotního spuštění a nadesignovaná služba bude uvedena do ostrého provozu. Předpokladem je, že v tuto dobu ji bude využívat již 10 000 uživatelů nebo uživatelek z řad cílových skupin. Cílem projektu je pomoci těm, kterým by služba pomohla rozšířit rozhled a digitální dovednosti, nikoliv nutit všem používání technologií za každou cenu.