Co dělá vládní zmocněnkyně pro záležitosti romské menšiny? Není to volená funkce, úřad buduji úplně od začátku, uvádí Fuková a vysvětluje, co obnáší její práce
„My jsme vás nevolili, nemluvte za Romy! Stejně nic neuděláte!“ takové výkřiky se objevují na sociálních sítích v souvislosti s funkcí vládní zmocněnkyní pro záležitosti romské menšiny, kterou zastává v současné době Lucie Fuková. Ta se nyní na sociální síti snaží vysvětlit, kdo jí do funkce jmenoval, co obnáší její práce a jak může pomoci Romům v ČR a naopak, co už úplně není v jejích rukou.
Pozice zmocněnkyně vlády pro záležitosti romské menšiny byla zřízena vládou v prosinci 2022 a je nezávislá na politických stranách. “Jsem tedy úplně první, kdo se v Česku této funkce ujal. Oproti tomu na Slovensku už romský vládní zmocněnec funguje řadu let. Mám za sebou teprve pár měsíců a buduji celý svůj úřad úplně od začátku – po všech stránkách. Nemám na co navazovat. Proto trávím spoustu času nastavováním fungování úřadu (lidi, procesy…) a nemůžu tak bohužel být úplně všude,” píše Fuková, která je sama Romka a má za sebou 20 let práce pro romskou komunitu.
Lucie Fuková vysvětluje, že funkce vládní zmocněnkyně není volená funkce. “Byla jsem jmenovaná vládou jako její poradní orgán – stejně jako další zmocněnci, např. pro lidská práva nebo národní bezpečnost. Do vlády ale nepatřím, funkce zmocněnkyně je nezávislá. Ovšem bez spolupráce s ministerstvy toho moc nezmůžu. Tak to bude, ať už budu ve funkci já nebo kdokoliv jiný, a ať už bude premiérem Petr Fiala nebo princ z pohádky,” dodává zmocněnkyně.
Fuková objasňuje, že jejím hlavním úkolem je koordinovat a podporovat snahy o zlepšení postavení Romů v ČR v různých oblastech života, jako je například bydlení, školství nebo zaměstnanost. K tomu využívá Strategii romské integrace 2021-2030, která obsahuje řadu opatření, která by měla vést k lepší integraci a rovnosti Romů v ČR.
“V první řadě bych vás chtěla ubezpečit, že jsem do funkce romské zmocněnkyně vstupovala s cílem pomoci romské menšině v ČR. Sama jako Romka vím, jaké je to čelit předsudkům a horší pozici v řadě oblastí života. Proto si vážím, že je dnes konečně šance posunout práci, kterou za uplynulé roky udělaly neziskovky, romští poradci, koordinátoři, ministerstva a další zase o kus dál,” vysvětluje Lucie Fuková.
“Mou prací je dávat dohromady všechny snahy o zlepšení postavení Romů v ČR, aby nebyly tak roztříštěné. Aby všichni věděli, kam se obrátit, když je potřeba. Ať už jde třeba o jednotlivý problém na malé vesnické škole nebo o změny zákonů. Když se někde podaří úspěšně vyřešit segregaci, zapojit víc Romů do rozhodování nebo zřídit službu, která dosud chyběla, měli by se tím inspirovat i v dalších obcích a krajích,” dodává.
Fuková také připomínkuje zákony, vyjednává o podpoře projektů nebo rozšiřuje příklady dobré praxe. Jezdí také do regionů a dennodenně mluví s obyčejnými lidmi. Jejím cílem je, aby Romové věděli o službách, které jim mohou pomoci.
“Přitom všem trvám na tom, aby do všech důležitých jednání byli pokud možno zapojeni samotní Romové. Už žádné ‘O nás bez nás’,” upozorňuje vládní zmocněnkyně.
Fuková přiznává, že její funkce je náročná a že nemůže být úplně všude. Přiznává také, že některá její mediální vystoupeni nejsou úplně perfektní. “Možná jste si všimli, že před kamerami bývám trochu nervózní. Je to i proto, že jsem do funkce vládní zmocněnkyně skočila rovnýma nohama. Mám za sebou 20 let práce pro romskou menšinu, ale nikdy jsem nestála tak často před novináři. Možná nikdo netušil, jaký zájem o romskou problematiku bude mít nejen veřejnost, ale i média. Pro začátek vám můžu slíbit, že na sobě pracuji, abych dokázala vysvětlovat věci stručně a srozumitelně,” uvádí.
Fuková slibuje, že vždy bude mít na paměti hodnoty pravdy a poctivosti. “Ať už ale budu pracovat na jakémkoliv z témat, vždy budu mít na paměti hodnoty pravdy a poctivosti. Nikdy nebudu populistka, která bude slibovat snadná a líbivá řešení. Jen poctivá práce, upřímnost a vzájemný dialog nás může posunout dál,” napsala na závěr Lucie Fuková, vládní zmocněnkyně pro záležitosti romské menšiny.