Česko má změnit svůj přístup k řešení bytové nouze, radí zahraniční experti
Prahu dnes navštívili zahraniční experti na řešení bytové nouze ze Spojených států amerických, Finska či Francie, s doporučením, aby Česká republika proměnila své způsoby řešení bytové nouze. Dle expertů je jediným opravdu fungujícím řešením jak ve světě, i v Česku, systematicky zabydlovat osoby v nouzi do bytů s podporou a včas předcházet vystěhování – to jediné snižuje jejich počty a je pro stát finančně úspornější. Česko dle odborníků však tak nekoná. Po nepřijatém zákonu o sociálním bydlení by mělo začít efektivně čerpat evropské dotace a do konce roku 2020 realizovat svůj závazek, přestěhovat 6 000 domácností s dětmi z ubytoven do standardního bydlení.
Počty lidí, které například vlivem růstu cen nemovitostí ztrácí bydlení, v Česku dlouhodobě roste. Těch, kteří ztratili bydlení nebo bydlí na ubytovnách nebo azylových domech, je téměř 200 000. Tento vývoj však není v Česku ojedinělý, je společný západním zemím. Některé však svá čísla počtu lidí, kteří nebydlí, dokáží efektivně a úsporně snižovat. Nejefektivnější je v tomto směru Finsko, které transformovalo svůj systém pomoci lidem v bytové nouzi pomocí přístupu založeném na rychlém poskytnutí bydlení a podpůrných služeb. Finsko je nyní jedinou zemí EU, kde se bytovou nouzi daří snižovat a zároveň tato transformace přináší úsporu 15 000 EUR ročně na každou osobu bez domova.
„Změnili jsme způsob uvažování: výchozí bod v Bydlení především. Principem je, že jako první věc musíte člověku s komplexními potřebami poskytnout trvalé bydlení, domov, pak se otevírají lepší příležitosti řešit ostatní problémy. Rovněž jsme zaujali razantní postoj v implementaci programu. Uzavřeli jsme smlouvu s největšími městy na několik tisíc bytů a do téhož celku jsme začlenili služby v oblasti bydlení a sociální a zdravotní služby. Byli jsme odhodláni uskutečnit velkou transformaci a reagovali jsme rychle v případě pochybení,“ citoval dnes finský odborník Peter Fredriksson, zodpovědný za navržení a implementaci nové strategie, pozici finského ministerstva financí a ministra Jana Vapaavuori k oceňované strategii.
Řešení bytové nouze založené na podpoře dostupného bydlení, s podporou kvalitní sociální služby, zastává i Katharine Gale, odborná konzultantka z USA, bývalá ředitelka meziresortní komise vlády USA pro řešení bezdomovectví či stávající poradkyně San Franciska, která pro nás uvedla: „Zkušenost z USA ukazuje, že v ukončování bezdomovectví jsme daleko efektivnější, pokud pomůžeme lidem v bytové nouzi dostat se rychle do bydlení a napojíme je na podpůrné služby, pokud to potřebují. Také potřebujeme správně směřovat práci na místní úrovni. Je nutné, aby obce a neziskové organizace pracovaly ruku v ruce.“
Zahraniční odborníci s doporučeními pro změnu stávající praxe v Česku dnes vystoupili na konferenci „Inspirace pro sociální bydlení a řešení bytové nouze“, kterou společně pořádaly Platforma pro sociální bydlení a Agentura pro sociální začleňování. Na ní byly představeny funkční řešení pro Českou republiku, které přednesli zahraniční i místní odborníci a byla představena i „Evropská příručka Bydlení především“, první publikace svého druhu v češtině, která se věnuje metodám nejefektivnějšího přístupu ukončování bezdomovectví (na které je založený i přístup Finska), která je i u těch nejohroženějších funkční s více než 80 %, a přitom přináší v zemích, kde byla aplikovaná, vysoké finanční úspory.
„Města, ale i státní správa mohou prakticky okamžitě výrazně snížit počty lidí v bytové nouzi. Veřejná správa získala už všechny argumenty i důkazy, že řešením bytové nouze jsou byty s podpůrnou prací. Nacházíme se před neopakovatelnou příležitostí – ve fondech EU zůstávají na podporu bydlení 2 miliardy Kč a Česká republika se zavázala, že do roku 2020 ukončí bezdomovectví 6 000 rodin s dětmi na ubytovnách. Díky znalostem odborníků i pilotním projektům v ČR víme, jak na to, závisí jen na vůli politiků dodržet, co předchozí vláda schválila. Není na co čekat,“ uvedl k dnešní konferenci Štěpán Ripka, předseda Platformy pro sociální bydlení.