Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Ceny Roma Spirit 2016 v České republice převzali Ctibor Nečas, R-Mosty, Evangelická akademie, Richard Samko a Olga Fečová

12. prosince 2016
Čtení na 3 minuty
Richard Samko přebírá z rukou velvyslance USA Andrew Schapira ocenění Roma Spirit 2016 v kategorii Média. (FOTO: Eva Kořínková, Roma Spirit v České republice)

Cenu Roma Spirit 2016 za pomoc romské menšině a snahy o dobré soužití letos získali společnost R-Mosty, Evangelická akademie a novinář České televize Richard Samko. Za kulturní přínos byla oceněna pedagogická asistentka Olga Fečová, v kategorii osobností zvítězil vědec Ctibor Nečas. Šestý ročník slavnostního ceremoniálu se konal v sobotu večer v Pražské křižovatce při příležitosti mezinárodního Dne lidských práv.

Cílem projektu je podle pořadatelů upozornit na snahu všech, kteří se podílejí na zlepšení situace Romů v Česku a na odbourávání předsudků. Porota letos v pěti kategoriích nominovala 15 organizací, firem, nebo osobností. V dalších dvou kategoriích nebyl oceněn nikdo. K ocenění patří i finanční odměna – každý vítěz získá 20.000 korun, aby mohl ve svých aktivitách pokračovat.

HLAVNÍ POROTA,

která vybrala laureáty cen Roma Spirit 2016 v České republice

  • Ľubomíra Slušná-Franz, autorka myšlenky projektu Roma Spirit,
  • Michael Kocáb, organizátor cen Roma Spirit v ČR,
  • Petr Dvořák, generální ředitel České televize,
  • Renáta Köttnerová, olomoucká krajská koordinátorka pro národnostní menšiny,
  • Lucie Fuková Horváthová, členka Rady vlády pro záležitosti romské menšiny

V kategorii neziskových organizací zvítězila organizace R-Mosty, která postupně od roku 1992 reaguje na aktuální potřeby romské menšiny rozšiřováním služeb sociální prevence. Vyhrála díky projektu Férové bydlení, který zajišťuje bydlení romským rodinám, matkám samoživitelkám a dalším lidem.

V kategorii Společnost-firma/zaměstnavatel za dlouhodobé vzdělávání Romů získala cenu Evangelická akademie – Vyšší odborná škola sociální práce a střední odborná škola. Tato vyšší odborná škola sociální práce a střední odborná škola od roku 1997 zahájila projekt Sociální činnost v prostředí etnických minorit. V devadesátých letech byla podle organizátorů pro stovky Romů odrazovým můstkem k získání vzdělání a pracovních příležitostí.

Ocenění v kategorii média za šíření pozitivního odkazu vzájemné tolerance a porozumění vyhrál Richard Samko, který pracuje 17 let pro Českou televizi a spolupracuje s organizací ROMEA. Samko vyzval veřejnost, aby Romy respektovala a dala jim šanci.

Za přínos pro romskou kulturu byla oceněna pedagogická asistentka Olga Fečová. Již 20 let vede dětský soubor Čhavorikani Luma (Dětský svět) a další taneční i divadelní kroužky pro znevýhodněné děti. “Snažím se ty děti dotáhnout do smysluplného života,” komentovala své aktivity.

Historik Ctibor Nečas vyhrál v kategorii osobností za jeho celoživotní vědecký a popularizační přínos v oblasti romistiky. Profesor Nečas patří k významným českým historikům, zejména v oblasti zkoumání dějin Romů se zařadil k mezinárodně uznávaným a vysoce oceňovaným badatelům. Díky monografii „Holocaust českých Romů“, která vyšla i v anglickém překladu, ale i díky dalším studiím publikovaným v zahraničních časopisech se Ctibor Nečas zařadil mezi evropsky uznávané odborníky. Soupis jeho romistických prací obnáší více než 255 položek.

V kategorii Obec nebo město, kde se udílí cena za programy zaměřené na integraci romské menšiny do společnosti, letos cena udělena nebyla. Stejně tak nebyl nikdo oceněn v kategorii Čin roku za skutek, který přispěl k záchraně života.

Záštitu nad letošním ročníkem převzali ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL), bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) a pomocný biskup pražský Václav Malý. Ceremoniálu se zúčastnil i bývalý ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD). “Lidská práva dodržována buď jsou, anebo nejsou. Není možné, že platí jen pro někoho,” řekl publiku Herman. Dienstbier řekl, že pokud budou všichni ve společnosti považováni za plnohodnotné členy, bude se “nám všem žít lépe”.

V průběhu večera vystoupilo i několik hudebníků. Divákům zazpívali mimo jiné Monika Bagárová, Mário Biháry nebo Radek Banga, který v listopadu při udělování hudebních cen Český slavík vyjádřil svůj nesouhlas s oceněním kapely Ortel tím, že odešel ze sálu karlínského divadla. Banga poděkoval lidem, kteří mu po události posílali pozitivní reakce. Dodal, že je podle něj stále hodně lidí, kteří si myslí, že nenávist není nikdy řešení.

Cena se původně nazývala Gypsy Spirit, loni se přejmenovala na Roma Spirit. Zpočátku ji vyhlašovala sekce lidských práv úřadu vlády. Po nástupu kabinetu Petra Nečase se projekt zastavil, po tříleté pauze ho pak v roce 2013 obnovily nadace Michaela Kocába s Otevřenou společností.

ZÁZNAM ŽIVÝCH ROZHOVORŮ S VÍTĚZI

FOTOGALERIE

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon