Cenu zmocněnkyně za prosazování lidských práv získalo 18 lidí a organizací. Mezi nimi například Lukáš Pulko z Mongagui nebo Zdeněk Ryšavý z organizace ROMEA
Ocenění za ochranu a prosazování lidských práv získalo dnes v Praze 18 lidí a organizací. Svou cenu jim předala vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková. Udělovala ji letos poprvé, a to v šesti kategoriích. Šestičlenná porota vybírala z téměř stovky nominovaných. Mezi oceněné patří třeba Zdeněk Ryšavý z organizace ROMEA, Lukáš Pulko, zakladatel fotbalového klubu Mongagua, ředitelka organizace proFem Jitka Poláková, evangelický farář Mikuláš Vymětal, Viktor Heumann ze spolku Trans*parent či zástupce ukrajinské menšiny Bohdan Rajčinec.
„Každý a každá z dnešních oceněných svým příkladem ukazují, že Česká republika je země, kde lidé dokážou vnímat praktický význam lidských práv v každodenním životě a aktivně přispívat k jejich ochraně a prosazování. Ve spojitosti s Mezinárodním dnem lidských práv a vyhlášením Všeobecné deklarace lidských práv se obvykle obracíme spíše do minulosti, lidská práva jsou však důležitá pro naši současnost i budoucnost, abychom jako společnost byli soudržnější, odolnější a pestřejší,“ uvedla zmocněnkyně. Věří, že se udělování ceny stane tradicí.
Za přímou podporu ocenění dostala ředitelka Ženského vzdělávacího ústavu Vesna Barbora Antonová, šéfka organizace proFem Jitka Poláková a evangelický farář Mikuláš Vymětal. Cenu za osvětu a vzdělávání získal Zdeněk Ryšavý z organizace ROMEA, zakladatelka festivalu Most Pride Karolína Nodesová, Jitka Rudolfová z iniciativy pro postižené Žít po svém a Monika Vlčková Míčková, která upozorňuje na šikanu ve sportovním prostředí.
“Ocenění neberu jen jako ocenění pro mě, ale je to oceněni pro celou organizaci ROMEA. Je to ocenění pro všechny, kdo prošel organizací ROMEA za dobu její dvacetileté existence a podílel se na aktivitách, které ROMEA dělá,” uvedl po udělení ceny Zdeněk Ryšavý.
ROMEA se zaměřuje na tři oblasti aktivit týkající se romské komunity. První jsou mediální aktivity kam patří zpravodajský server Romea.cz, časopis Romano voďi a první romská internetová televize ROMEA TV. Druhou oblastí je pak oblast vzdělávací, ve které ROMEA poskytuje stipendia a další podporu romským studentům středních a vysokých škol a studentům vyšších odborných škol. Poslední oblastí jsou pak aktivity zaměřené na historii, v rámci kterých nabízí školám workshopy s virtuální realitou koncentračního tábora a pro Romy v Letech u Písku nebo sbírá vzpomínky romských pamětí a zveřejňuje je na www.pametromu.cz.
Za mimořádnou výzvu si cenu odnesli zástupce ukrajinské menšiny v menšinové radě vlády Bohdan Rajčinec, studenti a studentky Gymnázia na Zatlance za svou sbírku s názvem Pošli pizzu do Mojžíře a Anna Jelačičová za zajišťování pomoci pro uprchlíky z Ukrajiny. V kategorii inovací ocenění putovalo k Lukáši Pulkovi z organizace Mongaguá za podporu sportování dětí z vyloučených lokalit a k Ester Pacltové z organizace Místní místním za zlepšování života lidí bez domova.
“Jeden můj kamarád mi řekl strašně krásnou větu, která mě velmi zasáhla. Každé město na světě by si zasloužilo mít svojí Mongaguu. Moc děkuji, Kláro, že jste mě takto ocenila, moc si toho vážím. Cena není jenom pro mě, je to cena pro všechny fanoušky Mongagui a především ta cena je pro všechny Mongaguáky, ne které jsme moc hrdý. Všem vám moc děkuji,” řekl při předávání Lukáš Pulko.
Cenu za dobrovolnictví má Sára Křívánková z organizace Mnoho světů za otevírání tématu lidských práv v maloměstech, zakladatelka Dobrovolnického centra v Ústí nad Labem Lenka Vonka Černá a Juanita Kansil za projekt Snížit kultuře práh za zpřístupňování umění lidem z okraje společnosti. Za advokační činnost ocenění připadlo Viktoru Heumannovi ze spolku Trans*parent, porodní asistentce Ivaně Königsmarkové a Pavlu Sopuchovi, který zastupuje děti vězněných rodičů.
Kandidáty a kandidátky na cenu vládní zmocněnkyně pro lidská práva bylo možné navrhovat do 3. listopadu přes webový formulář. V porotě, které předsedala Šimáčková Laurenčíková, usedli zástupci a zástupkyně odborů úřadu vlády a ministerstva zahraničí, šéfka Asociace společenské odpovědnosti Lucie Mádlová a právnička z univerzity v Oxfordu Barbara Havelková.