Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Čeněk Růžička převzal prestižní ocenění Artis Bohemiae Amicis. Výkup vepřína dotáhne do konce současná vláda, ubezpečil ho ministr Herman

29. září 2017
Čtení na 2 minuty

Cenu Artis Bohemiae Amicis převzal dnes z rukou ministra kultury romský aktivista Čeněk Růžička. Ministr Daniel Herman ocenil neúnavnou snahu Čeňka Růžičky dosáhnout satisfakce pro oběti romského holocaustu, a to i prostřednictvím kulturních aktivit, především tematické výstavní činnosti.

“Velmi důležitým komponentem celé kulturní scény je tzv. kultura připomínání. Připomínání událostí a momentů, které jsou velmi těžké v našich dějinách. Vy reprezentujete skupinu lidí, která byla velice drsně zasažena rasovou nenávistí. Já vám chci jako člen vlády poděkovat za to, co jste dosud vykonal a stále konáte,” uvedl při předávání ceny ministr kultury Daniel Herman.

“Jste to vy, díku komu jsem se dozvěděl o té hrozné historii letského tábora. Vždy jsem si přál, aby toto téma bylo nejen známé ve společnosti, ale aby bylo také vyřešené. Aby na místě utrpení našich spoluobčanů byl prasečák, je prostě nepřijatelné,” uvedl dále ministr a dodal, že se po dvaceti letech podařilo dostat celou záležitost tam, kam si Čeněk Růžička přál.

“Máte nehynoucí zásluhu na očištění určitého segmentu historické paměti,” dodal ministr kultury Daniel Herman.

Daniel Herman u příležitosti předání ceny Čeňka Růžičku ubezpečil, že výkup vepřína v Letech u Písku dotáhne do konce současná vláda. “Jednání o státním rozpočtu se táhla déle, než jsme předpokládali. Byla dokončena tento týden. Nyní je vše připraveno. bude to naše vláda, bude to v období našeho řádného mandátu, tedy do voleb. Mohu vás ubezpečit, že to takto bude,” dodal Daniel Herman.

Čeněk Růžička, předseda Výboru pro odškodnění romského holocaustu, se již od poloviny 90. let aktivně věnuje prosazení oprávněných nároků bývalých romských vězňů koncentračních táborů. Vytrvale připomínal utrpení českých Romů internovaných v koncentračním táboře Lety. Také díky jeho mimořádnému úsilí se téma letského tábora a potřeba jeho pietní úpravy podařilo dostat do prostoru veřejné diskuse a do širšího povědomí.

Růžička uvedl, že táborem v Letech prošla i jeho matka, on sám se ale o existenci tábora dozvěděl se zpožděním. Na místě koncentračního tábora v Letech, kde byli za druhé světové války internováni Romové z Protektorátu Čechy a Morava, stojí od 70. let minulého století vepřín. O jeho odkupu a zbourání se mluví již více než 20 let, k odstranění vepřína vyzval Česko i Evropský parlament.

V roce 2005 Čeněk Růžička se svými kolegy vytvořil unikátní výstavní projekt nazvaný „Lety – příběh zamčené genocidy“. Výstava byla prezentována v budově Evropského parlamentu v Bruselu, v prostorách Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a konečně i v prostorách Senátu. Svým dopadem nepochybně přispěla k větší vnímavosti zákonodárců i široké veřejnosti k citlivé otázce vyrovnání se české společnosti s tímto historickým traumatem.

VIDEO

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon