Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

ROMEA TV

Byla to sebeobrana, vypověděl u soudu muž, který je obžalován z vraždy Roma v Brně. Poškození: V tramvaji nás okřikl, ukazoval na nás pěstí. Líčení bude pokračovat v lednu

15. prosince 2023
Čtení na 8 minut
Justiční stráž v budově Krajského soudu v Brně, který se 15. prosince 2023 začal zabývat případem vraždy Roma u Brněnské přehrady. Obžalovaný je muž původem z Ukrajiny. (FOTO: Petr Banda)
Justiční stráž v budově Krajského soudu v Brně, který se 15. prosince 2023 začal zabývat případem vraždy Roma u Brněnské přehrady. Obžalovaný je muž původem z Ukrajiny. (FOTO: Petr Banda)
Krajský soud v Brně se dnes za přísných bezpečnostních opatření začal zabývat případem vraždy u Brněnské přehrady, obžalovaným je muž původem z Ukrajiny Roman Rohozin. Muž vinu odmítl, uvedl, že šlo o sebeobranu. Poškození u soudu uvedli, že je v tramvaji okřikl a ukazoval na ně pěstí. K potyčce je prý vyprovokoval. Žalobce po skončení dnešního jednání uvedl, že považuje za klíčové výpovědi nezávislých svědků a znalců, které proběhnou v lednu. Zabitým mužem byl Rom, případ v červnu vedl k napětí mezi Ukrajinci a Romy. Sedmatřicetiletému cizinci hrozí až 18 let vězení. Hlavní líčení dnes kolem poledne skončilo a bude pokračovat v dokazování na konci ledna 2024. Vypsány jsou termíny na dva dny.

Ke Krajskému soudu v Brně před devátou hodinou dorazil státní zástupce Petr Bejšovec. Médiím povolila soudkyně Dita Řepková natáčet a fotografovat pouze na chodbě před soudní síní, kde stáli dva svědci, E. D. a M. D., které doprovodili příbuzní a přátelé.

Na chodbě před soudní síní nebyl před začátkem jednání obžalovaný Roman Rohozin ani jeho obhájce. Jakmile však byli novináři vpuštěni do jednací síně a bylo jim zakázáno filmovat a fotografovat, Rohozin s obhájcem dorazili za doprovodu justiční stráže a vešli do soudní síně.

Poškozený: Muž nás v tramvaji okřikl, ukazoval na nás pěstí

Jeden z poškozených v případu vraždy Roma u Brněnské přehrady uvedl, že pána (obžalovaného) napadli, když je vyprovokoval. V tramvaji si podle něj jako skupina 15 až 16 lidí pouštěli hudbu, zpívali a kouřili a muž je okřikl. Poškozený řekl, že si zakryl obličej, aby ho nezachytily kamery. Dodal, že čelí obvinění z napadení.

“Jeli jsme šalinou, kouřili jsme, pouštěla se hudba, skupina asi 15 až 16. Pohádali jsme se tady s pánem, začal po nás řvát, ať přestaneme zpívat, začal na nás křičet. Pak jsme vystoupili, tam jsme pána napadli,” popsal situaci poškozený. Podle něj je vyprovokoval například tím, že na Nicolase v tramvaji ukazoval pěstí. Obžalovaný podle něj dostal asi tři rány. Pak poškozený podle své výpovědi odešel z místa napadení, ale viděl, jak se Nicolas na zemi pere s obžalovaným.

Žádný nůž mladík u něho neviděl. Sám byl zraněn na ruce, má malou jizvu. “Já si ho ani nevšiml. Nevšiml si ani, jestli to bylo nožem,” uvedl. Dodal, že obžalovaný byl agresivní, ukazoval na ně pěstí. V tramvaji podle něj skupina popíjela alkohol, on sám vypil asi lahev vodky.

Soudkyně pak přečetla výpověď poškozeného z přípravného řízení z 13. června 2023, kde poškozený podrobněji popisoval, co se stalo po vystoupení z tramvaje. Podle této výpovědi nenapadli obžalovaného současně všichni tři, ale postupně mu dal jeden pěstí, pak druhý a pak ho Nicolas povalil na zem a dal mu několik ran.

Druhý poškozený: Obžalovaný mě bodl, když jsem Nicolase odtahoval z konfliktu

Podle druhého z poškozených se v tramvaji popíjelo a kouřilo. Jak sám uvedl neměli se takto v tramvaji chovat. On sám prý měl pouze tři piva a nevypil žádný tvrdý alkohol.

“Pan obžalovaný na nás řval, co to děláme, ukazoval na nás pěstí s tím, že až vylezeme ven z šaliny, že bude zle. Vylezli jsme pak ven, šel naproti nám směrem na Přístaviště. Žduchl do mě, dostal jednu pěstí, také od dvou dalších,” popsal konflikt další poškozený. “To bylo celé,” dodal.

Následně šli po cestě nahoru a tam podle něj konflikt pokračoval. “Já jsem ho obešel, chytil jsem Nika kolem pasu, aby konflikt nepokračoval a v tu chvíli jsem cítil, že mě něco štíplo do zad. Nika jsem pustil, sundal jsem triko,” dodal s tím, že kamarád pak zjistil, že mu teče krev. Nevěděl ale, že obžalovaný vytáhl nůž a zezadu ho bodl. “Jakmile mě bodl, tak jsem se lekl a odešel jsem od Nika, pustil jsem ho,” dodal s tím, že nevěděl, že obžalovaný měl nůž. Pak už jen viděl, jak Nicolas leží na zemi a oživují ho.

Druhý poškozený pak na základě dalších otázek soudkyně uvedl, že neviděl Nicolase klečet na obžalovaném. “To je blbost,” řekl doslova mladík u soudu.

Poškozený pak popsal podobně situaci i pro zpravodajský server Romea.cz. “Vystoupili jsme a byl od nás tří asi tři metry a šel k nám. Když došel tak jsem mu dal pěstí a Nicolas také. To bylo všechno dobré, ale když jsme šli nahoru, tak to začalo znova. On tvrdil, že tam jsme ho zase napadli, že jsme ho kopali, ale to vůbec není pravda,” popsal pro zpravodajský server Romea.cz celou událost jeden z poškozených.

“Napadl nás, bodl mě pod lopatkou, ležel jsem v Bohunicích v nemocnici. Mám tam pořád jizvu a budu ji tam mít do konce života,” dodal poškozený na chodbě soudu.

VIDEO

Obžalovaný u soudu tvrdil, že šlo o sebeobranu

Muž obžalovaný z červnové vraždy u Brněnské přehrady uvedl, že se bránil napadení pěstmi od skupinky lidí, s nimiž měl konflikt v tramvaji, a bál se o život. Nožem švihal na svou obranu a nepoznal, že někoho zasáhl, vypověděl dnes u Krajského soudu v Brně.

Obžalovanému vše tlumočí překladatelka. Popsal, že jel s přáteli z ubytovny tramvají na ohňostroj na přehradu, skupinka jiných lidí ale začala v tramvaji hlučet. Uvedl, že si pouštěli hudbu, dělali hluk, houpali se na držadlech. “Když už to bylo nesnesitelné, požádal jsem je, aby toho nechali,” uvedl obžalovaný. Následoval verbální konflikt v tramvaji, kde na svoji adresu zaznamenal nadávky, následně konflikt po vystoupení z ní.

Podle výpovědi Roman Rohozina nemohl se svými přáteli jít jinudy než kolem skupinky, kterou před tím napomínal v tramvaji. Když kolem nich procházeli, tak na něj mluvili, ale přátelé Rohozina jim zahradili cestu, takže pak pokračovali dále do kopce, kde ho mladíci měli napadnout.

“Dostal jsem pěstí do levé části hlavy od jednoho, zprava ránu za ucho pak od druhého. Pokusil jsem se je odstrčit, ale oni začali mlátit silněji. Kryl jsem si oblast očí a nosu, dostával jsem údery do ucha, zátylku, hrudníku. Pak mi začalo hučet v uších, měl jsem mžitky před očima, sotva jsem rozlišoval siluety. Cítil jsem se hrozně, mohli mě zabít,” popsal situaci Rohozin.

“Přemýšlel jsem, jak je vylekat,” pokračoval ve ve výpovědi Rohozin s tím, že si vzpomněl, že má vzadu v batohu nůž na krájení potravin, tak jej vytáhl, aby ho nechali na pokoji. “Kryl jsem se, vytáhl jsme nůž, otevřel jsem pouzdro, párkrát jsem s ním švihl ze strany na stranu, abych upoutal pozornost a pak jsem slyšel křik,” řekl. Rohozin uvedl, že jak švihal nožem, necítil žádný odpor, ani na svých rukou neviděl krev. Šel se pak podívat po známých dolů na zastávku, zastavil jej až policista.

Soudkyně a státní zástupce podrobně zjišťovali, jak proběhl klíčový okamžik rvačky. Tedy v jakém okamžiku Rohozin vytáhl nůž, zda již stál nebo ještě ležel. “Ruku do batohu jsem možná dal, když jsem ležel, ale celé to trvalo, takže pak už jsem stál, těžko říct. Levou rukou jsem se bránil a pravou jsme sahal do batohu” uvedl Rohozin s tím, že nožem máchal až ve stoje. Soudkyně pak upozornila na rozpor s výpovědí z přípravného řízení, kdy uváděl, že byl v momentě máchání nožem na kolenou. “Tím, že tam byl svah, tak jsem spadl a byl jsem na jednom koleni,” vysvětloval obžalovaný s tím, že počítal s tím, že když švihal nožem budou od něj dál a pouze je vystraší a nezraní je.

Soudkyni pak zajímalo, kde byli přátelé Rohozina, protože na fotografii z místa činu jsou vidět dvě skupiny, které stojí proti sobě. “Nevím, kde byli,” řekl Rohozin před soudem s tím, že naposledy je viděl na zastávce, kde přehradili přístup k němu skupince z tramvaje.

“Byla to donucená sebeobrana, nehodlal jsem nikoho zranit nebo se dotknout, dokonce jsem ani nevěděl, že jsem se do někoho strefil,” řekl dnes muž před soudem, který kromě jiného před soudem na jeden z dotazů státního zástupce, uvedl, že pracoval na Ukrajině také v ochrance.

Na dotaz svého obhájce proč si myslí, že ho skupinka z tramvaje napadla Rohozin uvedl: “Bylo to kvůli tomu, že já Ukrajinec, člověk nižšího řádu, jsem si dovolil jim, pánům zeměkoule, něco vytknout.”

Žalobce považuje za klíčové výpovědi svědků

Žalobce Petr Bejšovec novinářům po skončení jednání řekl, že za klíčové považuje výslech nezávislých svědků, který má soud plánu v lednu, a také výpověď znalců. Jednání je nařízeno na 25. a 26. ledna, druhý den by mohly zaznít závěrečné řeči, soud by případně mohl i vynést rozsudek.

“Hlavní líčení je v poloviční fázi, těžko jej nyní mohu blíže komentovat. Klíčové budou výpovědi svědků, kteří tu budou v příštím hlavním líčení. Jde o svědky, které považuji za nezávislé, kteří měli možnost celou situaci pozorovat. V této věci má soud poměrně těžký úkol, protože musí v zásadě určit míru nutné obrany, což je velice složitá právní otázka. Nezbývá než vyčkat, jaké bude konečné rozhodnutí soudu, které se bude odvíjet od toho dokazování,” uvedl Bejšovec.

Na otázku, zda trvá na tom, že šlo o vraždu, odpověděl, že to zatím nemá důvod jakýmkoliv způsobem měnit. Uvedl, že pokud by měnil právní závěrečný návrh, měl by to jako první slyšet soud, ne novináři.

Předsedkyně senátu Dita Řepková v závěru jednání nastínila, že první lednový jednací den by měli být slyšeni svědci, které navrhuje obžaloba. A to v dopoledních hodinách. Odpoledne by měly přijít na řadu výpovědi znalců. Druhý den by mohly zaznít závěrečné řeči, případně i rozhodnutí. Pokud by rozhodnutí nezaznělo, odročovalo by se už jen za tímto účelem.

Souzený muž poblíž tramvajové zastávky podle obžaloby nožem napadl a zranil tři lidi, kteří skončili v nemocnici. Jeden z nich později v nemocnici zemřel.

Jednání probíhá za přísných bezpečnostních podmínek

Jednání začalo za přísných bezpečnostních opatření s mírným zpožděním krátce po deváté hodině, a to za značného zájmu médií. Plná jednací síň ale nebyla, ze 70 míst k sezení je obsazeno zhruba 30.

Žalobce Petr Bejšovec vznesl obžalobu. “Asi v 19:40 v Brně na asfaltovém chodníku spojujícím zastávku městské hromadné dopravy Přístaviště a ulici Přístavní při vzájemné potyčce se třemi poškozenými mladými muži na tyto za použití svého nože zaútočil,” uvedl Bejšovec. Jednomu z mužů podle něj obžalovaný způsobil smrtelná zranění, další dva zranil. Podle obžaloby muž v tramvaji zasáhl proti nevhodnosti chování skupiny, následovaly potyčky po vystoupení z tramvaje.

FOTOGALERIE (FOTO: Petr Banda)

VIDEO

Cizinec byl ve vazbě, nyní je stíhán na svobodě. O propuštění z vazby rozhodl v červenci brněnský městský soud, státní zástupce proti tomuto rozhodnutí ale podal stížnost. Krajský soud v srpnu rozhodnutí soudu prvního stupně potvrdil.

Červnový incident v Brně posílil protiukrajinské nálady mezi částí Romů. Emoce vyvolaly i dezinformace na sociálních sítích o napadání Romů Ukrajinci, které policie vyvracela. Řada romských osobností protiukrajinské akce odsoudila, varovala před uplatňováním kolektivní viny a vyzývala k rozvaze a ověřování zpráv. Ke zklidnění případného napětí a nepokojů v obcích či městech mohou ní radnice využít nové desatero krizové komunikace. Návod pro informování vytvořila expertní skupina k prevenci a zklidnění předsudečného násilí, která vznikla v létě v reakci na protiukrajinské akce některých Romů.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon