Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Brutální útok v Bratislavě skupinou Ukrajinců? Nesmysl! Video je z Ruska z roku 2019 z Moskvy, říká slovenská policie

23. února 2023
Čtení na 2 minuty
Záběr z videa, které se na Facebooku šíří s falešným kontextem.
Záběr z videa, které se na Facebooku šíří s falešným kontextem.
Na sociální síti Facebook se začalo masivně šířit video, které má ukazovat brutální napadení muže v Bratislavě skupinou Ukrajinců. Video na Facebooku šířili i někteří Romové. Slovenská policie však odhalila, že jde o hoax. Paradoxní je, že na videu, které mělo dokazovat agresivitu a brutalitu Ukrajinců, je z Ruska, protože případ se odehrál už v roce 2019 v Moskvě.

“Tohle poušti do evropy sláva Ukrajině . Doufám ,že policie pachatele zadržela,” sdílel na Facebooku video jeden z uživatelů. “Takový chlapy ze sebe dělají a z Ukrajiny utíkají sem hovada,” má okamžitě jasno další z diskutujících o tom, kdo je pachatelem útoku. “Tak to je mazec tohle za všechno může Fialová vláda,” píše další. “Tohle udělat rom tak už gádže by šli nás zabíjet , ale že to udělá ukrajinec tak vám to je jedno za tohle si můžete samy že jste je sem k nám pustili,” rozjíždí se mašinérie nenávisti v dalším příspěvku.

Protože v jiných příspěvcích bylo uvedeno, že útok skupiny Ukrajinců na muže měl proběhnout v Bratislavě, začala se případem zabývat slovenská policie.

“Podle zdrojů, které zprávu rozšířily, mělo včera kolem 18:00 dojít k incidentu v zahradě Janka Krále v Bratislavě. Z útoku byli obviněni příslušníci ukrajinské národnosti. Jde o hoax!” napsala slovenská policie. “Video bylo zveřejněno již v roce 2019. V popisu je uvedeno, že ke rvačce mělo dojít v hlavním městě Ruské federace – v Moskvě již v roce 2019, kdy bylo video také zveřejněno,” uvedla dále policie na sociální síti Facebook.

Jedná se o lež, kterou potvrdil i mluvčí Policie Slovenské republiky – Bratislavského kraje Michal Šejf. “Prověrkou na útvarech v působnosti Krajského ředitelství policie v Bratislavě bylo zjištěno, že žádný útvar nedisponuje oznámením o předmětném incidentu, a rovněž bylo zjištěno, že předmětné video nebylo pořízeno na území Bratislavského kraje,” uvedl policejní mluvčí.

Podle slovenské policie jde o úmyslné šíření nenávisti proti příslušníkům ukrajinské národnosti a je součástí kremelské propagandy, která se snaží vybudovat jejich obraz jako násilníků, vrahů nebo vyžírků v demokratických zemích. “Tímto způsobem chce záměrně odvést pozornost od zvěrstev, která Ruská federace skutečně páchá doma i na Ukrajině. Nenechte se zmást,” dodala na závěr policie.

Odborníci dlouhodobě varují před podobnými hoaxy, které jsou vytvářeny za účelem šíření nenávisti vůči vybraným skupinám. Veřejnost by se měla zaměřit na faktické informace, které jsou doložené a ověřené.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon