Asi 500 pravicových radikálů a příznivců Dělnické strany dnes prošlo bez konfliktů centrem Brna. Byla jich asi polovina oproti ohlášenému počtu. Pochod, který měl začít ve 13:00, nabral více než tříhodinové zpoždění kvůli pečlivým policejním prohlídkám účastníků a dlouhým projevům řečníků. Na akci dohlíželo bezmála tisíc policistů. Radikálové se rozešli v 17:30 na centrálním brněnském náměstí Svobody, odkud pochod původně vyšel. Vše se obešlo bez problémů, řekl ČTK brněnský policejní ředitel Martin Kotlan.
Nejrizikovějším místem pochodu bylo okolí Malinovského náměstí. Z Cejlu a
Bratislavské se k radikálům chtělo dostat asi 80 Romů. Antikonfliktní tým jim to rozmlouval, nakonec je od skandujících příznivců pravice oddělily kordony policejních těžkooděnců. Romové se pak pokusili proniknout k radikálům přes Bratislavskou a sousední ulici Milady Horákové. I v těchto místech jim ale zastoupily cestu policisté a strážníci.
O chvíli dříve rozhodila skupinka antifašistů v Benešově ulici stovky letáčků s židovskými hvězdami a přeškrtnutým hákovým křížem. Na Moravském náměstí chtěli další antifašisté rozvinout transparent, zasáhl ale antikonfliktní tým.
Policisté
si chtěli být od počátku jistí, že se na náměstí Svobody nedostanou žádné zbraně. Všichni účastníci museli přijít Masarykovou třídou, kde je prohledala policie. Ostatní cesty na náměstí byly uzavřeny. Tři radikálové byli zadrženi a jsou v policejních celách. Důvodem jsou jejich nápisy na oblečení, jimiž patrně propagovali nacismus. Budou je zkoumat znalci. Teprve na základě jejich posudků policie rozhodne, zda zahájí stíhání. Pět lidí bylo předvoláno k podání vysvětlení kvůli tomu, protože u sebe měli zbraně: dřevěnou paličku, paralyzér a boxer. Tyto předměty jim policie zajistila.
Na akci dohlížely stovky policistů a strážníků včetně těžkooděnců, měli k dispozici vrtulník a těžkou techniku. Právnička Klára Slámová, která zastupuje svolavatele, tvrdí, že policie porušila zákon, když natáčela kamerou účastníky akce a zapisovala si jejich jména a data narození. Předseda Dělnické strany Tomáš Vandas míní, že policie uzavřením náměstí prakticky znemožnila volební agitaci, která byla jedním z cílů akce.
Shromáždění pořádala Dělnická strana, jež sdružuje tvrdé jádro českých radikálů, s uskupením Svobodná mládež Brno. Zvala na něj i organizace radikálů Národní
odpor. Její prvomájový pochod Brnem musel být před před dvěma lety rozehnán policií. Sedm účastníků akce bylo odsouzeno za propagaci extremismu.
Pochod prošel přes Masarykovu, Nádražní, Benešovu, Divadelní, Rooseveltovu, Joštovu a Rašínovu ulici. Účastníci měli hlavně prapory s českým lvem. Skandovali nacionalistická hesla. Akce ale ochromila městskou hromadnou dopravu. Většina tramvají přes centrum přestala jezdit.